Автор
Антония Михайлова

5 хитри метода да премахнете зъбния камък у дома

Зъбният камък е втвърдена плака. Причината за появата му е недостатъчната хигиена на устната кухина. Отлаганията причиняват лош дъх, кариес и заболяване на венците. За да избегнете тези проблеми, е необходимо да премахнете зъбния камък.

Професионалното ултразвуково почистване на зъби е безболезнена процедура, която бързо и ефикасно премахва зъбната плака. Произвежда се от специално устройство, наречено скалер. Това оборудване осигурява струя вода, която отмива натрупания зъбен камък и остатъците от плака от устата. Често камъкът отива под венеца, разклащайки зъба. С помощта на скалер зъболекарят може лесно да се справи с подвенечните отлагания. Обикновено процедурата се извършва л упойка - в този случай пациентът не чувства абсолютно нищо.

Зъболекар
Зъболекар

Има обаче и начин да се отървете от втвърдената плака, без да ходите на зъболекар: 

- Нанесете малко количество обикновена сода за хляб върху мокра четка за зъби. Измийте старателно зъбите си с него, като обърнете специално внимание на местата, където има най-много натрупани камъни. 

- Нанесете памучен тампон, напоен с 3% водороден прекис върху зъбите си за няколко минути. След това измийте зъбите си с твърда четка. 

Бели зъби
Бели зъби

- Измийте зъбите си със смес от половин чаена лъжичка сода бикарбонат, щипка готварска сол и няколко капки лимонов сок. Този продукт не само се справя с плаката, но и леко избелва емайла. 

- Сварете супена лъжица изсушени жълтурчета в чаша вряла вода, оставете отварата за 30 минути и след това прецедете през марля. Всяка вечер изплаквайте обилно устата си.

- За омекотяване на зъбния камък за последващо безпроблемно отстраняване е препоръчително да разтворите лъжица мед в 200 мл топла вода и да изплаквате устата си с този разтвор сутрин и вечер.

След като премахнете зъбния камък, трябва да продължите внимателно да следите хигиената на устната кухина: мийте зъбите си два пъти на ден, изплаквайте устата си след всяко хранене и използвайте конец за зъби. Тогава зъбният камък ще се образува много по-бавно.

Как да предотвратите или намалите риска от образуване на зъбен камък

За да предотвратите появата на зъбен камък, е важно да се грижите правилно за устната си кухина. Видът на четката за зъби за всеки пациент се предписва от зъболекаря, въз основа на състоянието на зъбите и венците. Но има общи принципи за избор на четка: 

Зъболекар
Зъболекар

- Обикновените (ръчни) четки с мек косъм са подходящи за деца и хора с повишена чувствителност на емайла или заболявания на венците; 

- Четки със средно твърд косъм се препоръчват от 12-годишна възраст, ако меките тъкани на устната кухина са здрави; 

- Електрическите четки за зъби са подходящи за всеки, защото ефективно премахват плаката и не увреждат емайла; 

- Ултразвуковите четки са най-прогресивното решение за почистване на зъбите: тези устройства премахват плаката, разрушават зъбния камък и имат благоприятен ефект върху венците, като намаляват възпалителните процеси в тях. Такива четки обаче не са подходящи за тези, които имат коронки или фасети - ултразвуковата вълна може да отслаби фиксацията на такива структури. 

Хората със здрави зъби, които не са склонни към образуване на зъбен камък, могат да изберат обикновена хигиенна четка. Дължината на работната му част трябва да съответства приблизително на дължината на 2-3 зъба. Трябва да се отбележи, че няма медицински доказателства, че височината и посоката на четините или наличието на гумени вложки влияят върху качеството на почистване. 

За пушачите и феновете на кафето и чая обикновената четка може да не е достатъчна - за премахване на петна от плака е по-добре да изберете електрически модели, тъй като те са доказано два пъти по-ефективни от обикновените. 

Усмивка
Усмивка