Множеството приложения, чрез които имаме и електронният достъп до парите си в сметките, изискват от нас постоянно да помним все повече пароли и ПИН кодове. В много случаи, за да улесним живота си, си създаваме лесен за запомняне четирицифрен код, който по принцип би трябвало да защитава средствата ни от измамници. За съжаление, създавайки лесна за разшифроване поредица от цифри, ние рискуваме да си навлечем сериозни неприятности.
Какво представлява ПИН кодът?
ПИН кодът (Personal Identification Number) е четирицифрен код, който защитава трансакциите с платежни карти. ПИН кодът потвърждава, че трансакцията с картата е извършена от упълномощено лице. Освен това ПИН кодът се използва от притежателя на платежната карта за оторизиране на трансакции на терминали, при търговци и при внасяне, или теглене на пари в брой на банкомати.
При определянето на ПИН кода за платежна карта много хора се ръководят от удобството, като в този случай четирицифреният код е лесна за запомняне комбинация от цифри. Много често кодът, зададен от картодържателя, е еквивалентен на неговата година на раждане. А това, от своя страна, е най-лесният начин да загубите парите си. Защо това е така?
Ами, първите две цифри ще се състоят от комбинация от 19 и 20, което, ако картата бъде изгубена от крадец, това я прави невероятно лесна за престъпника да дешифрира другите две цифри.
Какъв ПИН код никога не трябва да се задава?
Американският анализатор на данни Ник Бери сподели с потребителите на интернет прозренията си за най-неудачните кодове за сигурност в контекста на платежните карти. Измамниците разполагат със списък на най-лесните за разшифроване ПИН кодове и ги използват старателно. Затова, ако вашият ПИН код е в списъка по-долу, помислете дали да не го смените, преди да станете жертва на престъпниците.
По-добре е да не задавате подобен ПИН код за платежната си карта: 1234, 1111, 0000, 1212, 7777, 1004, 2000, 4444, 2222, 6969, 2580.
Не бива да забравяме също така никога да не записваме ПИН кода, който сме задали, в случай че го забравим. Ако все пак се случи да забравите кой код за сигурност принадлежи на вашата карта, свържете се с банката си, където след процеса на верификация ще можете безпроблемно да настроите нов ПИН код.