Автор
Елена Ангелова

В помощ на младите мами: 5 мита за чистия въздух у дома

Според статистиката 80% от жителите на градовете дишат замърсен въздух. Цветен прашец, прах, изгорели газове, емисии от големи и малки фабрики са само част от това, което влиза в дробовете ни всеки ден. 

Според проучвания през последните 10 години количеството на алергените се е увеличило 5 пъти. Последствията са предсказуеми: броят на страдащите от алергии и астматиците нараства, вредните частици причиняват рак и сърдечни заболявания. 

Доказано е, че ако бъдещата майка редовно диша мръсен въздух, рискът от развитие на алергии при бебето се увеличава значително. Освен това замърсеният въздух навън и у дома също допринася за развитието на детски алергии. Изглежда, че поне у дома можем да направим въздуха по-чист, като редовно извършваме мокро почистване и проветряваме жилището. Но това не винаги е вярно и достатъчно. 

Вижте кои са най-често срещаните митове относно чистотата на въздуха в къщата. Така ще разберем как все пак можем да запазим здравето на семейството и да създадем правилния микроклимат за бебетата и подрастващите. 

Мит 1: Не е необходимо да се пречиства въздуха през зимата 

Всички замърсители на въздуха се разделят на две групи: естествени (полени, дим, пепел) и антропогенни (произведени от човека). През зимата практически няма прашец, но основният антропогенен замърсител - емисиите от промишлеността и автомобилите, не изчезва никъде. В апартамента те се допълват от прах, частици животински косми (при наличието на домашен любимец), въглероден диоксид, микроорганизми, изпарения от мебели и други примеси. 

Според различни източници въздухът в апартамента е 5 до 20 пъти по-мръсен от външния. Според СЗО такива замърсители на въздуха увеличават риска от патологии на сърдечно-съдовата и дихателната система, както и от рак. Всяка година такива невидими частици причиняват смъртта на повече от 6 милиона души по света. 

Мит 2: Не може да се изчисти праха от въздуха 

Основният източник на прах са хората и животните. Големи и малки частици се образуват от мъртви клетки на косата, кожата и козината. Видимите частици прах се утаяват на повърхността, докато по-микроскопичните постоянно летят във въздуха, носени от най-малкото движение. 

Малките частици лесно преминават през естествената бариера в носа и навлизат в бронхите, причинявайки сериозни алергични реакции. Можете да се справите с тях, но ще ви трябва добър почистващ препарат и правилните филтри. 

Мит 3: Климатикът освежава въздуха 

Студеният въздух ни изглежда по-чист, но не е така. Свежестта на въздуха е не само липсата на вредни примеси в него, но и оптималната концентрация на въглероден диоксид - до 800 ppm. Климатикът може да охлади или затопли въздуха в апартамента. Тези уреди обаче не осигуряват поток от свеж въздух от улицата, а само принуждават същите замърсени потоци да циркулират из жилището.

 Усещането за „липса на въздух“, желание да отворите прозорец, намалена работоспособност, проблеми със съня са сигнали, че във въздуха има твърде много въглероден диоксид. Според статистиката нивото му в жилищни помещения и офиси е приблизително 2 пъти по-високо. За да го намалим, се нуждаем от редовно проветряване, за което често забравяме. Помагайки за намаляване на концентрацията на въглероден диоксид обаче, въздухът от улицата внася нови вредни примеси в стаята. 

Мит 4: Пречиствателят на въздуха няма да помогне при алергии 

Днес можете да намерите десетки модели пречистватели на въздуха по рафтовете на магазините. И да, не всички от тях ще бъдат ефективни за страдащите от алергии. Тъй като различните устройства са предназначени да решават различни проблеми. 

Първото нещо, на което трябва да обърнете внимание, е филтърът. Не всички от тях са предназначени за малки частици от различно естество: прашец, прах, спори на плесени и т.н. Например водният филтър предпазва само от по-едрия прах, който поради размера си трудно може да проникне в тялото. Най-подходящият за страдащите от алергии е HEPA филтър. Той улавя частици и с големи, и с малки размери. 

Мит 5: Редовното мокро почистване ще замени пречиствателя на въздуха 

Прахът, мръсотията и полените не са единствените замърсители на въздуха. В допълнение към тях в белите ни дробове проникват спори на плесени, патогени и много канцерогенни вещества. Например формалдехид. Неговите източници са довършителните строителни материали, материалите на някои мебели и др. Това вещество е особено активно в топли и влажни помещения. 

Така че, майки на бебета, очевидно инвестицията в ефикасен пречиствателен уред е добра инвестиция в здравето на бебето ви и на цялото ви семейство.