Определено си заслужава да обърнете внимание на този предмет, който го има във всяко домакинство, ако не искате да си докарате здравословни проблеми.
Изглежда, че просто няма по-мръсен предмет в къщата от ръба на тоалетната чиния. Там живеят и огромно количество патогенни бактерии.
Но има още мръсни места и неща, за които дори не се замисляме. Например, смартфонът.
Представете си, че всеки ден посещавате обществения транспорт, вземате пари и други мръсни предмети в ръцете си, а след това заедно с тях пипате и телефона. Устройството за говорене и сърфиране в интернет често пъти лежи в джобове, чанти, раници. То се трие в предмети, които никога не се мият от никого. Според статистиката за един ден човек се обръща към смартфона си повече от сто пъти. И всичко това - с немити ръце.
Дори смартфонът обаче не е най-мръсният предмет, който можете да си представите. Има и по-опасен "враг". С него може и трябва да се борим, за да постигнем абсолютна чистота в къщата.
Развъдник на бактерии
Излезе нова информация, според която, гъбата за миене на съдове е 200 хиляди пъти по-мръсна от ръба на тоалетната чиния. Влажната среда и хранителните остатъци, които постоянно присъстват върху нея, са отлична среда за развитие на бактерии, дрожди и гъбички. Ако гъбите за миене на съдове не се сменят редовно и не се поддържат правилно, в тях могат да се образуват продукти на разлагане.
Особено опасно е, ако гъбите се използват не само за миене на съдове, но и за сурова храна. Например месо или риба. В този случай съществува висок риск от кръстосано замърсяване. Бактериите, живеещи в суровото месо, могат да попаднат върху съдовете, а оттам - и в човешкото тяло. Това е свързано както с отравяния, така и с алергични реакции.
Какво да правим?
Не изпадайте в паника и след като научите какви бактерии живеят върху гъбите, опитайте се да спазвате правилата за използването им. Тогава няма да се стигне до опасни последици.
1. Измивайте гъбата след всяка употреба. А след това я оставяйте да изсъхне на място, където няма влага.
2. Сменяйте гъбата веднъж на 10-14 дни.
3. Избършете мивката и плота, както и мястото, където се съхранява гъбата, с антимикробни агенти и дезинфектанти. Това ще помогне за намаляване на бактериите и свързаните с тях рискове.