За да се грижат за външния си вид, в Судан жените използват козметични процедури, датиращи от древни времена. До днес, където и да се намират по света, суданките разчитат преди всичко на традиционни методи и средства за разкрасяване, характерни за собствената им култура.
Внимание заслужават ритуалите за разхубавяване, свързани с брачната церемония на суданките, както и на тези, на които отделят време само омъжените от тях.
Духан
В миналото ритуалът „духан“ представлявал престой в специална изровена за случая яма, ароматизирана от дима на горящо парфюмирано акациево дърво, известно като „духан“. Жената сядала в ямата два пъти на ден в продължение на 40 дни. През този период тя не се къпела. Тялото ѝ било покривано с ароматни масла, докато върху кожата ѝ се образувал дебел слой. На 40-тия ден дебелият слой сажди се отстранявал, разкривайки отдолу блестяща и мека като коприна кожа. Процедурата се извършвала 40 дни преди брачната церемония, но и след това жените периодично се подлагали на тази процедура.
Днес парната баня „духан“ се приготвя в глинен съд, в който се поставят горящи въглища от ароматизирани акациево и сандалово дърво. Жената сяда на столче над гърнето и покрива лицето и цялото си тяло с голяма кърпа. Подобно на сауна, димът обгръща тялото ѝ толкова дълго, колкото тя пожелае. „Духан“ оставя силен аромат върху тялото, който се усеща в продължение на дни. Благодарение на въздействието на духана, кожата на жената става изключително гладка и мека. Процедурата има детоксикиращ и стягащ ефект. Затова омъжените суданки я прилагат и след раждане.
Днес духан е повече от ритуал за красота. Той има лечебно въздействие не само върху кожата и тялото, но и върху ставите.
Дилка
Дилка е судански скраб за тяло, направен от вид пълнозърнест прах, стрит от кората на „духан“. Често към т.нар. дилка суданските жени добавят обелки на портокал, турмус, картофи, моркови или хилба. Въпросните смеси почистват, подхранват и хидратират кожата в дълбочина.
В днешно време жените рядко приготвят сместа в домашни условия, тъй като се произвежда в големи количества в Судан и може да бъде открита лесно във всеки козметичен магазин.
Черна къна
Въпреки че черната къна не е средство за красота, в суданската култура тя играе важна роля в живота на суданската жена. Къната е символ на красотата. Жените покриват с нея ноктите си, подобно на лак. В миналото по къната се разбирало дали една суданка е омъжена, или не. В днешно време обаче тя се използва и от неомъжените жени. От векове суданските майстори на къна са смесвали няколко химикала, за да направят къната черна. Ивестно е, че оригиналната къна, която се извлича от растението Lawsonia inermis, е с червен цвят.
Историята на черната къна в Судан е неизвестна, но според разпространеното мнение използването ѝ датира от 70-те години, когато за постигането на цвета бил използван черен камък. Впоследствие той бил забранен заради силно канцерогенното му въздействие върху организма. Днес към къната се добавя черна боя за коса.
Червената къна също има важна роля в разкрасителните процедури на суданските жени, като се прилага предимно по време на празници. Обикновено тя намира приложение в боди арта и с нея суданките рисуват фигури върху ръцете и лицето си.