Случва се понякога майчиният инстинкт да не се събуди у жената при раждане на рожбата ѝ. Когато това се случи, тя просто не успява да обикне детето си. Макар и рядка, такава ситуация не е необичайна.
При такива случаи майката просто започва да изпълнява задачите си около обгрижването на детето (храни го, слага го в леглото, къпе го и т.н.), но не го дарява с така необходимата за него топлина и безусловна любов.
Безспорно, за детето е много важно майката да е нежна и чувствителна, да намира време за игри с детето, да проявява към него любвеобвилност, всеотдайност, да го дарява с топлината на прегръдката си, и когато всичко това липсва у едно подрастващо човече, това неминуемо остава незаличим отпечатък върху неговото психическо и емоционално развитие.
Лариса Довженко - психолог, треньор по личностно развитие, специализирана в изграждането на здрави взаимоотношения между партньорите, разказва какви още са характерните черти на "студената" майка, както и на нейните синове:
Децата на "студени" майки
Децата идват без база от знания. Те не разбират какво е маса, какво е слънце, кое е "лошо" и кое "добро". Родителите са тези, които полагат цялата тази основа в своите деца. Мъниците не разбират емоциите си - гняв или радост. Цялата гама от реакции се появява в детството поради факта, че децата гледат как възрастните реагират на определена ситуация. "Студените" майки обезценяват емоциите на децата си и самите те не могат да ги определят правилно.
Често родителят, който не участва във възпитателния процес, се опитва да го прехвърли на някого друг, било то на баба и дядо, на следучилищни грижи, на денонощна детска градина или интернат.
Има етапи от израстването на детето, в които възрастните са много необходими - например нова социализация (когато детето отива на детска градина, след това на училище), юношество, пубертет. Във всички тези случаи майката трябва да присъства и да общува редовно с детето си, независимо дали то ходи на детска градина например, или прекарва следобедите при баба и дядо.
Ако родителят не участва пълноценно във възпитанието на детето си, това се отразява негативно върху неговото емоционално и душевно развитие. Само фрази от типа на: облече яке, сложи шапка, направи си домашното, яж, не са достатъчни, за да расте едно дете щастливо с усещането, че е обичано и желано от родителите си.
Син без любов
Едно дете, което не чувства близостта, безусловната обич и подкрепата на родителите си, расте в недоверие към света, развива тревожност и несигурност в себе си и другите. Това важи особено за момчетата, които се нуждаят изключително много от любовта на родител в детството, от чувството, че са обичани, подкрепяни и ценени. В зряла възраст човек, лишен от това усещане като дете, няма да може да разбере и възпроизведе чувствата си в една връзка. На него ще му е и трудно да разбере как да се държи и със собственото си дете.
При хора, лишени от родителско присъствие и отношение, често може да се прояви агресия или, напротив, депресия, постоянна тъга и усещане за душевна празнота.
Най-честите качества, характерни за синове със "студени" майки:
- Работохолици, които след това не могат да спрат да работят;
- Компулсивно преяждане;
- Обсесивно-компулсивно разстройство, когато детето има толкова висока тревожност, че започва да се фиксира върху броенето, върху някои цветове, върху някои други натрапчиви действия;
- Такива хора вероятно ще пренебрегнат своята умора, своето прегаряне, своя стрес, своето заболяване. Най-вероятно защото те просто не разбират тези чувства;
- Възможно е развитие на различни тревожни разстройства, психични разстройства, депресивни състояния и недоверие към света и другите;
- Комуникацията страда, тъй като в детството никой не го е подкрепял или не го е дарявал с обич и топлина.