Специалистите забелязват, че неврологичните заболявания като деменция (включително болестта на Алцхаймер) се увеличават. Докато различни фактори допринасят за диагнозата, определени аспекти на начина на живот поставят хората в по-голям риск от загуба на памет и стареене на мозъка.
Изследователи от Университета в Оксфорд идентифицираха три фактора на начина на живот, свързани с по-бързо стареене и когнитивен спад. Ето какво откриха те:
В това изследване, публикувано в списанието Nature Communications, изследователите разгледали резултатите от мозъчни скенери на около 40 000 души над 45 години, които са част от базата данни UK Biobank.
Основният им интерес бил как начинът на живот и генетичните фактори влияят на много специфични области на мозъка, които са особено уязвими към ефектите на стареенето и болестта на Алцхаймер.
Начинът на живот се счита за модифицируем рисков фактор, защото навиците и изборите могат да се променят по всяко време по начин, който или увеличава, или намалява вероятността от развитие на заболяване.
Генетичните фактори обикновено се считат за немодифицируеми (макар че понякога навиците на начина на живот влияят на това дали даден ген ще се активира).
Трите най-големи рискови фактора за по-бързо стареене на мозъка
Анализът показа, че три неща в частност водят до по-бърза и ранна дегенерация на тези мозъчни области: диабет, замърсяване на въздуха от трафика и честота на приемане на алкохол.
Диабет: Предишни изследвания показват, че наличието на диабет тип 2 може да увеличи риска от деменция с 60%.
Замърсяване на въздуха: Въпреки че невинаги можем да контролираме количеството на замърсяването на въздуха, на което сме изложени ежедневно, това е нещо, върху което можем да работим на обществено ниво. Новите данни показват, че излагането на замърсяване с течение на времето увеличава риска от деменция.
Честота на приемане на алкохол: Пиенето (особено в прекомерни количества) има вредни ефекти върху мозъка. Проучване от 2023 г., публикувано в списанието JAMA Open Network, включващо над 3 милиона души в Корея, установи, че продължителното тежко пиене увеличава риска от деменция с 8%. Обратно, ограничаването на консумацията на алкохол беше свързано с 8% по-нисък риск.
Други фактори, на които може да се повлияе
Други модифицируеми категории, разгледани от изследователите, включват кръвно налягане, холестерол, тегло, тютюнопушене, депресивно настроение, възпаление, сън, социални модели и взаимоотношения, диета, физическа активност и образователен статус.
Каква роля играе генетиката?
Не можем да не споменем някои от генетичните находки (въпреки че методите и резултатите от това тестване са най-полезни в изследователски среди, а не за индивидуална употреба).
Изследователите установиха, че определени гени, които кодират имунни и възпалителни реакции, могат да влияят върху прекомерното стареене на мозъка. Тези генетични фактори също са свързани с някои от модифицируемите фактори.Така че, начинът на живот може също да ви помогне да преодолеете някои генетични предразположения към ранно стареене на мозъка.
Как да защитим мозъка си и да предотвратим деменция
Въз основа на тези изследователски открития, събрахме най-ефективните препоръки за защита на най-уязвимите части на мозъка ви (и за преодоляване на трите основни рискови фактора):
Увеличете приема на фибри: Фибрите са несмилаем въглехидрат, който може да помогне за стабилизиране и намаляване на нивата на кръвната захар. Хората, които ядат храни, богати на фибри, са по-малко склонни да имат тип 2 диабет. Само 5% от възрастните в САЩ получават нужните им фибри дневно. За жените приемът на фибри трябва да е между 21 и 28 грама на ден, а за мъжете – 30-38 грама. Включете повече храни, богати на фибри – като леща, боб, авокадо, чиа семена и други плодове и зеленчуци.
Инвестирайте в пречиствател за въздух: Не можете да контролирате замърсяването на въздуха, където живеете, но можете да помогнете за поддържане на въздуха в дома ви възможно най-чист. За това помага пречиствател за въздух. Търсете пречистватели с HEPA филтър, за да отстранявате най-добре частиците от въздуха.
Ограничете приема на алкохол: Алкохолът се счита за токсин, а мозъкът е особено уязвим на неговото въздействие. Не е нужно да не пиете въобще, ако не искате. Но внимателната консумация на алкохол, като ограничаване на пиенето до специални поводи и пиене на по-малко количество, когато решите да пиете, може значително да намали вашия прием, като същевременно ви позволява да се наслаждавате на социалните си контакти.
Приемайте повече невронутриенти: Неувонутриентите са специфични съединения, които предлагат ползи за мозъка. Можете да ги получите чрез храни или подправки (като омега-3 от мазна риба или куркумин от куркума) или дори чрез добавки. Цитиколин е съединение, което би могло да се приема под формата на добавки и проучванията показват, че подобрява паметта и поведението при хора с болест на Алцхаймер (и болест на Паркинсон) и при хора, възстановяващи се от инсулти или аневризми, които изпитват когнитивни дефицити.
Знаем, че изборите в начина на живот и нещата, на които сте изложени ежедневно, могат да ускорят стареенето на мозъка и да увеличат рисковете за развитие на деменция. Важно е да се отбележи, че не всички случаи на деменция могат да бъдат предотвратени само чрез промени в начина на живот. Но възприемането на здравословни навици може да предложи значителна защита.