Автор
Веселина Петрова

Лъскава приказка с черни страници: Диамантите на Ботствана

Един от най-големите диаманти в света, откривани някога - необработен камък с тегло 2492 карата - е намерен в Ботсвана, съобщи канадската минна компания, която откри скъпоценния камък.

Диамантът е намерен в диамантената мина Кароуе в североизточната част на Ботсвана, намираща се на около 430 км от столицата Габороне. Стойността на находката не се посочва, не се коментира и качеството му.

“Ние сме във възторг от откриването на този изключителен 2492-каратов диамант“, казва в изявлението си президентът и главен изпълнителен директор на компанията Уилям Ламб. Той определи находката като “един от най-големите необработени диаманти, откривани някога“ и е открита с помощта на рентгеновата технология Mega Diamond Recovery на компанията.

Ботсвана е един от най-големите производители на диаманти в света, които са основният източник на доходи за страната, пише БГНес.

В Африка, където се добиват 65% от диамантите по света, в мините често работят деца и юноши при мизерно ниско заплащане в изключително опасни условия.

Практиката стана толкова възмутителна, че през 2003 г. международната общност създаде "Процеса Кимбърли", за да спре т. нар. "кървави диаманти" — добивани във военни зони и чиято продажба финансира тези въоръжени конфликт.

Eдин милион деца в света работят в мини. Те са на възраст между 5 и 17 години и получават средно по 2 долара на ден, твърди организацията Child Labor Coalition.

Последиците са тежки увреждания на зрението, хернии, туберкулоза. Трудовите злополуки са чести и... фатални. Най-сериозна е експлоатацията на детски труд в Африка, богата земя с беден народ, земя на скъпоценни камъни и войни, пише Нова.

През 2019 г. от земята са извадени 142 млн. карата диаманти — често с огромни щети за природата и човека. За един карат (200 милиграма) се създават близо три тона отпадъчен материал, а в атмосферата се изпуска един тон въглероден диоксид.

Затова лабораторно произведените диаманти предизвикаха огромен интерес сред инвеститорите. През 80-те години диаманти, създадени в лаборатория, започнаха да се продават в бижутериите. В днешно време лабораториите по света произвеждат над 100 тона годишно.

С днешна дата погледите вече са отправени към космоса и далечните планети, в чиито недра се крият диаманти и други богатства.