Не всички жени са готови или искат да кърмят. Но има и обстоятелства, когато това е просто противопоказано.
Повечето съвременни майки са решени да хранят бебетата си с кърма и лекарите само приветстват този техен избор. Има обаче ситуации, при които кърменето е строго противопоказано или има временни ограничения. Кои са те обяснява педиатърът д-р Татяна Буцкая.
Майчиното мляко е най-доброто нещо, което може да се предложи на бебето. То има оптимално балансиран състав. Съдържа протеини, мазнини, въглехидрати, витамини, минерали, както и хормони и антитела. Световната здравна организация (СЗО) препоръчва кърмене новородените до две години. За да се стимулира максимално лактацията, новороденото трябва да бъде поставено на гърдите на майката до половин час след раждането, докато е още в родилното отделение. Това прави медицинският персонал в повечето случаи. Но понякога противопоказанията пречат на изпълнението на тази препоръка. Те могат да бъдат известни преди раждането, но могат да възникнат след раждането на детето.
Кога кърменето е АБСОЛЮТНО забранено?
Ако бебето има метаболитни заболявания и ферментопатия. Тези нарушения се характеризират с хранителна непоносимост към майчиното мляко поради липсата на какъвто и да е ензим за усвояването му. Те включват:
- галактоземия;
- болестта „кленов сироп“;
- лактазна недостатъчност, фенилкетонурия. В този случай бебето трябва да получава само терапевтична храна.
Когато майката има здравословни проблеми, като:
- тежки заболявания: (HIV инфекция, открита форма на туберкулоза с бацилоотделяне, сифилис при заразяване през третия триместър);
- опасни инфекции (например тетанус, антракс);
- здравословни проблеми на вътрешните органи и развитие на сърдечна/бъбречна/чернодробна/респираторна недостатъчност;
- тежки форми на гноен мастит;
- остри психични разстройства.
Не се допуска кърмене ако майката приема лекарства, които са опасни за детето (например радиоактивни лекарства, цитостатици, хлорамфеникол, тетрациклини и др.)
Също ако е възникнал имунен конфликт поради несъвместимост между майката и плода по отношение на Rh фактор или кръвна група и бебето е диагностицирано с хемолитична болест (тя е придружена от повишен разпад на червените кръвни клетки и развитие на анемия, а при по-тежки случаи – на жълтеница и водянка).
В случаите, когато титърът на антиеритроцитните антитела в майчиното мляко (червените кръвни клетки на плода, носещи бащини антигени, които са имунологично чужди за майката, проникват през плацентата в кръвта на жената – бел.ред.) е много висок, бебето не трябва да се поставя на гърдата седмица или повече.
Кога противопоказанията могат да са относителни
Това се случва, ако има временни противопоказания: - детето е родено слабо и общото му състояние по скалата на Апгар е под 6 точки;
- ако новороденото има тежки заболявания, придружени от дихателна и сърдечна недостатъчност;
- ако бебето не може да суче и преглъща. Това се случва, ако детето е родено много по-рано от очакваното, ако има вродени аномалии на лицево-челюстния апарат (цепка на небцето, на горната устна).
Трябва ли да майката да спре да кърми, ако е настинала?
Ако ви стане лошо, подсмърчете или започнете да кашляте, не бързайте да се отказвате от кърменето. Носете маска, когато сте болни и продължете да слагате бебето на гърдите си. Антителата започват да се произвеждат в млякото ви в рамките на няколко часа след заболяването, което означава, че то осигурява защита и на вашето бебе.
Ако заболяването се развие по-тежко - традиционната медицина и щадящото лечение не помагат, консултирайте се с лекар. Той ще ви предпише лекарства, които са съвместими с кърменето. Също така лекарства, одобрени за кърмещи майки, могат да бъдат избрани в случаите, когато майката има нужда от антибиотици.
Източник: letidor.ru