Автор
Woman.bg

Доктор Милен Карагеоргиев в помощ на двойките по пътя към родителството

Създаването на нов живот е едно от най-големите чудеса на природата, но понякога този процес е съпътстван от различни предизвикателства. В съвременния свят все повече двойки се изправят пред трудности при зачеването, търсейки не само медицинска експертиза, но и човешка подкрепа по този емоционален път. В тази връзка ви срещаме с д-р Милен Карагеоргиев - акушер-гинеколог, който ще ви даде ценни съвети относно зачеването. Той ще засегне широк спектър от теми: от правилното хранене и начин на живот, през управлението на стреса, до специализираните медицински процедури.

Д-р Карагеоргиев обръща специално внимание на превенцията, значението на навременните изследвания и важността на емоционалното здраве в процеса на зачеване. Освен с професионалните си съвети, д-р Карагеоргиев помага на двойките с репродуктивни проблеми и чрез своята благотворителна инициатива, за която също ще сподели подробности в интервюто, осигурявайки финансова подкрепа за инвитро процедури.

Здравейте, д-р Карагеоргиев, бихте ли се представили?

Казвам се Милен Карагеоргиев и съм акушер-гинеколог. Текущата си практика провеждам в УМБАЛ „Пълмед“ и Инвитро клиника „Ню Лайф“ – гр. Пловдив. Приемам професията си като призвание и моят фокус са бременността и раждането. От няколко години работя и с двойки с репродуктивни проблеми, като им помагам да сътворяваме заедно чудото наречено „живот“. Преди няколко месеца издадох първата си стихосбирка „Слънчогледи през ноември“, в помощ точно на такива двойки, но за нея ще ви разкажа по-долу. Мое хоби са рисуването и писането, също и спортът, така разпускам след тежките работни дни. Най-голямото удовлетворение за мен са моите пациенти и признанието, което получавам от тях, за което им благодаря! 

Какви са първите стъпки, които една двойка трябва да предприеме, когато реши, че иска да има бебе?

На първо място винаги стои грижата за себе си. Изчистване, доколкото е възможно на вредните навици и включване на полезни такива – спорт, здравословно хранене, разбира се посещение на акушер-гинеколога, на когото сме се доверили, за да се направят рутинните женски изследвания. Също много важна е положителната настройка и готовност и от двамата партньори. 

Какво може да попречи на една жена да зачене естествено?

Много са факторите, които могат да попречат, като например възраст, особено при жените, нередовни менструални цикли или състояния като синдром на поликистозни яйчници, вредни навици като тютюнопушенето, стрес и други. Напоследък наблюдавам сред моите пациенти, че много чести причини, които пречат на забременяването са също тубарен стерилитет и мъжки фактор. 

Колко време е нормално за една двойка да прави опити преди да се обърне към специалист за съвет?

Първо зависи от възрастта на партньорите. Правилото е при възраст под 30 г. - период от една година, а при възраст над 30 г. - 6 месеца. Аз препоръчвам на моите пациенти да се консултират с необходимите специалисти след период от 6 месеца, като отново обръщам внимание на превенцията и навременните женски изследвания. 

Разкажете ни повече за вашата кауза, свързана с двойките с репродуктивни проблеми? 

Както вече ви споделих едно от хобитата ми е писането и преди няколко месеца, издадох първата си стихосбирка. Благодарение на продажбите и кампанията, която организирахме с моя екип събрахме сумата от 17 500 лв., която ще даря на 3 двойки с репродуктивни проблеми, съответно за 3 инвитро процедури. В момента тече втората кампания за избиране на тези двойки, като тя е под наслов „За надеждата, която ни води“. Всичко е направено от сърце и за хората, понеже от както работя с такива двойки виждам от първо лице колко труден е техния път и пожелах да им помогна и по друг начин. Призовавам всички, които са стъпили на този път да се включат и да разберат повече за кампанията в профилите ми в социалните мрежи или на служебния ми имейл – dr.karageorgiev@abv.bg.

Как храненето и начинът на живот влияят на фертилността и какви промени бихте препоръчали?

Храненето влияе на целия ни организъм и затова е много важно то да е балансирано и здравословно. Разбирането на това и приемането му като начин на живот, а не просто диета, подобрява всички процеси в организма и разбира се, засяга хормоналния баланс, овулацията, качествените яйцеклетки и цялостното репродуктивно здраве. Грижата за себе си е най-добрият навик, ако мога да го нарека така, който човек трябва да придобие и да го практикува постоянно под всякаква форма. Това включва хранене, спорт и грижа за менталното здраве.

Какви изследвания или прегледи трябва да направи една двойка, за да оцени фертилността си?

За да настъпи бременност е необходимо жената да има здрави репродуктивни функции, а именно редовна овулация, нормални хормонални нива, проходими маточни тръби и др. Необходимостта от изследвания са индивидуални. Препоръчвам на всеки, който е поел по този път да намери подходящия акушер-гинеколог, на когото да се довери и да изпълнява необходимите стъпки. 

Какво генерално препоръчвате на вашите пациенти, когато искат да подобрят фертилността си?

В подкрепа на репродуктивната функция и нормалния фертилитет, разбира се от основно значение са режимът на хранене и физическата активност, като препоръчвам умерена физическа активност и включване в диетата на растителни протеини, риба, храни богати на омега-3 и ненаситени мазнини, богати на антиоксиданти, фибри и микроелементи и избягване на рафинирана захар и транс мазнини, както и пълноценна почивка. При планиране на бременност и проблеми със зачеването, подходящи са препарати като Допелхерц Фертил Баланс за Жени и Допелхерц Фертил Баланс за Мъже. Те съдържат голям набор от полезни витамини, микроелементи и антиоксиданти като L-карнитин и коензим Q10, в подкрепа на митохондриалната функция и качеството на сперматозоидите и яйцеклетките. Подобряват тонуса и осигуряват важни съставки за спермато и овогенезата. Важен е приемът от двамата партньори, защото както знаем за здрав ембрион са нужни здрава яйцеклетка и здрав сперматозоид.

Какво значение има емоционалното и психическото здраве при опитите за забременяване и как двойките могат да се справят със стреса по време на този период?

Стресът провокира най-различни реакции в целия организъм и според проучвания той може да има много сериозно влияние върху шансовете за забременяване. Основният потърпевш от прекомерния стрес е хипоталамусът, който отговаря за регулирането на секрецията на женските хормони, сигнализиращи на яйчниците кога е време да освобождават зрели яйцеклетки. Стресът намаля шансовете за зачеване и чрез повлияване на фертилността на мъжа. Доказано е, че при мъже, изложени на хроничен и прекомерен стрес се влошава качеството и количеството на семенната течност и жизненоспособните сперматозоиди в нея. Снемането на стреса трябва да се разглежда като водещо средство за повишаване шансовете за зачеване, както и качеството на живот като цяло. 

Пътят към родителството е уникален за всяка двойка, но ключова роля в него играе комплексният подход към здравето. Д-р Карагеоргиев подчертава значението на балансираното хранене, богато на растителни протеини, омега-3 мастни киселини и антиоксиданти, както и важността на редовната физическа активност. В допълнение към здравословния начин на живот, двойките могат да подпомогнат фертилността си с подходящи хранителни добавки като Допелхерц Фертил Баланс, които осигуряват важни витамини, микроелементи и антиоксиданти за подобряване качеството на яйцеклетките и сперматозоидите. Не по-малко важно е и емоционалното здраве - намаляването на стреса и позитивната нагласа могат значително да повлияят на шансовете за зачеване.

(в материала има продуктово позициониране)