Коледа е вълшебен танц на светлинки, аромати и мили спомени. Въздухът ухае на канела и джиндифил, снежинките, ако ги има, падат приятно, а в ъгъла на стаята елхата блести като малка звездна галактика. На празничната трапеза, сред купищата лакомства, едно малко шоколадово чудо примамва вниманието на малчуганите – Дядо Коледа, обвит в цветно фолио, с очи, сякаш приканващи с думите: "Разопаковай ме!".
Но когато махнем бляскавата опаковка и отхапем от сладката му повърхност, вътре ни очаква изненада – празнота. Как е възможно този съвършен символ на изобилието и щедростта да е кух? И дали тази "празнина" всъщност крие повече магия, отколкото предполагаме? Защото на Коледа, както и в живота, дори най-обикновените неща могат да разкажат необикновени истории.
Интересни теории
Не сме единствените, които са се замисляли по тази тема, а версиите не са малко. Според някои производителите просто са алчни. Други пък са сигурни, че Дядо Коледа е празен отвътре с причина. Изглежда удобен да отхапете шоколадовата му глава и после да изсипете сладкия пълнеж вътре.
Има дори и такива, които философстват и отбелязват, че сладостта е празна, защото се свързва с бездушните и „празни” хора отвътре. И стигат дори дотам, че производителите подготвят децата от ранна възраст за суровата реалност. Това са прекалено дълбокомислени, твърде тъжни и съвсем неверни теории. Истината е съвсем друга.
Най-простичката и логична причина
Според тази причина зад липсата на повече шоколадова субстнация се крие идеята за спестяването от страна на производителите на материал. Ако Дядо Коледа се състоеше изцяло от шоколад, цената му щеше да е значително по-висока. В резултат на това търсенето щеше чувствително да намалее, а кому е нужно това? Всъщност има логика, нали?
Но съществуват и други причини, които също не са за подценяване...
За лесно окачване на елхата
Втората причина е възможността лесно да окачите добрия шоколадов старец на коледната елха. Със сигурност сте забелязали, че шоколадовите играчки често имат на върха си малка, позлатена връвчица. Същите имат и повечето дядоколедовци, които няма как да паднат от елхата, защото са леки. Представете си само, ако продуктът се състоеше изцяло от шоколад. Тогава тежестта му едва ли би ви позволила да го окичите на клонките на коледното си дръвче.
За да няма опасност от счупване на зъбите
Тук производителите са се съобразили с факта, че най-големите фенове на шоколадовия Дядо Коледа са децата. Малчуганите най-често се радват на такава очарователна придобивка и освен че са малки и не трябва да прекаляват с шоколада, зъбките им са все още крехки.
Отхапването на кухо шоколадово парченце е много по-безопасно. Безспорно тогава рискът от счупване на зъбче е много по-малък, отколкото при изяждането на голямо парче шоколад.
Е, изглежда, че наистина празнината на шоколадовия Дядо Коледа си има своето обяснение - по-изгоден е за родителите, по-безопасен е и дори е чудесна украса за елхата. Но истината е, че този малък празничен символ ни учи на нещо много по-важно – че понякога магията не е в това, което виждаме, а в емоциите.
Кухият Дядо Коледа може и да няма плътност, но затова пък е пълен с радост – радостта от празничния дух, от нетърпението да го разопаковаш и от споделените усмивки наоколо. В крайна сметка Коледа е точно това - усещането за уют, топлина и споделеност. И дали шоколадовият старец е кух, или не, няма значение – стига да събира хората около себе си и да изпълва дома с щастие и весела глъч.