Точно преди празниците ще можем да наблюдаваме последната Суперлуна за годината, а само ден по-късно ще станем свидетели на уникален метеорен дъжд. Това става пише във фейсбук страницата на Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория към Българската академия на науките.
На 15 декември отправете поглед към небето, за да видите последното голямо пълнолуние за годината, известно като Студена луна. Тогава Луната ще бъде особено ярка и голяма, защото ще се намира близо до перигея си – най-близката точка до Земята в нейната орбита.
В края на годината небето ще бъде украсено и от метеорния поток Геминиди. Той е един от най-активните и зрелищни метеорни дъждове през годината. Максимумът на този метеорен поток за 2024 г. ще бъде на 14 декември около 3 часа през нощта българско време.
Максимумът на неговата активност е над 120 средно бързи метеора за час, пише в наръчника „Гид на любителя астроном“ физикът Пенчо Маркишки.
Геминиди е третият и последен от най-активните метеорни потоци през годината – след Квадрантиди и Персеиди. Наблюдава се от около 4 до 17 декември, когато Земята прекосява метеорни роеве, отделящи се от астероида 3200 Фаетон. Този астероид има орбитален период 523.6 дни.
Навръх Коледа небето ще ни поднесе един последен спектакъл – точно преди годината да си отиде. Урсидите ще сипят отново звезден дъжд. Този последен за годината метеорен поток е активен от 17 до 26 декември, с максимум на 22 декември около 12 ч. българско време. Тогава ще могат да се наброят около 10 средно бързи метеора за час, пише "Телеграф".
Студена Луна се случва ежегодно всеки декември, отбелязвайки края на есенния сезон, малко преди зимното слънцестоене. Говори се, че Студените Луни – също често наричани Снежна Луна или Зимна Луна – се появяват над хоризонта по-дълго от нормалните пълнолуния, поради времето на годината, в което се случват. Подчертава трудностите около споделянето и получаването на точна информация.