Автор
Елена Ангелова

Митове и легенди за бременността и раждането

Първото раждане почти винаги е нервно, плашещо и неразбираемо за жените. Ако планирате да станете майка или вече очаквате бебе, знайте: в родилния дом не е толкова страшно, колкото пишат по форумите.

Ако предварително съберете правилната информация за целия този процес и следвате инструкциите на лекарите, тогава няма да има за какво да се притеснявате. Седнете да прочетете тази статия - ще научите много интересни неща.

Мит: Трябва да родите възможно най-млада

Тогава раждането ще бъде по-лесно. Погрешно! Репродуктивната възраст на жената започва на 15 години. Най-добре е да роди преди 40. Но и на 15, и на 40 всички жени раждат приблизително еднакво. С напредването на възрастта се увеличава рискът от придружаващи и хронични заболявания, а хромозомните особености в плода са по-чести. Въпреки че и след 40 жените раждат здрави деца.

Мит: Раждането винаги е много болезнено

Раждането е естествен процес, а болката по време на раждане е нормална защитна реакция на организма към дразнител. Трудно е да се каже предварително дали ще бъде много болезнено, или напълно поносимо. Как се чувства една жена по време на раждане зависи от индивидуалния ѝ праг на болка, от психологическата ѝ нагласа и физическа кондиция.

Мит: Невъзможно е да се облекчи болката по време на контракциите

Абсолютно невярно! Сега жените практикуват свободно поведение по време на раждането: всичко се прави за облекчаване на болката ѝ. Една жена може да си вземе душ, да лежи във вана с хидромасаж, да скочи върху фитбол. Или да покани любим човек в пренаталното отделение или на раждането. Всичко това разсейва раждащата жена и болката намалява.

Ако бъдещата майка не може да понася болка и изобщо не е против анестезията, пиковият момент на болка може да се изживее съвсем спокойно. За облекчаване на болката епидуралната упойка е инжекция в областта около гръбначния мозък, за да се блокират нервните окончания. След него жената почти напълно спира да чувства болка. В редки случаи облекчаването на болката може да не сработи. Тогава лекарят ще избере друг начин за намаляване на болката.

Правилното психологическо отношение към този удивителен процес, подкрепата на близките и отпуснатото, спокойно поведение ще помогнат на бебето да се роди възможно най-безболезнено за бъдещата майка.

Мит: След цезарово сечение естественото раждане е невъзможно

Както много други митове за раждането и този не се е появил от нищото. Съвсем доскоро в акушерството беше прието правило: „Едно цезарово сечение, винаги цезарово сечение“, т.е. смяташе се, че естественото раждане с белег на матката е невъзможно, тъй като по време на контракциите или изтласкването съществува риск от разкъсване на матката.

Сега това правило е станало без значение и самото наличие на белег на матката не е 100% индикация за повторна операция. Навсякъде по света започва да се практикува естественото раждане след секцио, което се провежда успешно и у нас. Разбира се, такова раждане не е възможно във всички случаи, а само когато няма противопоказания за това.

Какво може да попречи на естественото раждане след цезарово сечение?

На първо място, това са някои медицински характеристики на здравословното състояние на майката и детето:
- непълноценност на белега на матката;
- надлъжен белег; плацента превия;
- анатомично тесен таз и тазови деформации;
- напречно или тазово представяне на детето;
- голямо дете (над 4000 г); т
- ежки заболявания на бъдещата майка (например заболявания на сърдечно-съдовата система, захарен диабет);
- многоплодна бременност.

Ясно е, че ако причината за предишното цезарово сечение е анатомично тесен таз, тогава операцията не може да бъде избегната при следващата бременност. Но ако причината за хирургичното раждане са точно особеностите на тази предишна бременност (например имало е плацента превия или седалищно предлежание), но тази бременност няма нищо подобно, протича нормално, майката и детето се чувстват добре, тогава раждането по естествен път е съвсем осъществимо.

Източник: https://thegirl.ru