Ако някой ви обещава лесно раждане, не трябва да вярвате на този човек. Никой не може да знае 100% предварително как ще премине всичко. Дори резултатът, който зависи от лекарите е максимум 50%. Останалото зависи от майката и от природата, която контролира всичко.
В повечето случаи раждането не протича според плана, който жената си е „начертала“ в главата. Между другото, наследствеността има голямо влияние върху това как ще протече раждането. Например, ако майката на раждащата жена е носила децата без усложнения и е родила бързо и лесно, тогава има голяма вероятност дъщеря ѝ да не страда дълго. Но, разбира се, как ще протече раждането зависи пряко от характеристиките на бременността и здравето на жената.
Има обаче някои практически препоръки, които могат значително да облекчат състоянието на жената по време на раждане.
Ето 5 основни правила за лесно раждане:
1. Без паника! Основният враг на жената по време на раждането е паниката. Колкото по-добре контролирате външните си прояви (мимики, звуци и т.н.), толкова по-спокойни ще се чувствате вътрешно. Забелязали ли сте, че ако се усмихвате през цялото време, дори когато настроението ви е на нулата, то постепенно започва да се подобрява? При раждане важи същото правило. Крещенето само засилва усещането ви за страх (а може би и у околните). Така че опитайте се да не крещите, не се мятайте насам-натам из родилната зала и не се гърчете като червей. Ако успеете да се усмихнете от време на време - просто ще е страхотно! Ако ви боли, можете да стенете. Но е по-добре да наблюдавате дишането си и да се насилвате да мислите за приятни неща (представете си колко ще бъдете щастливи, когато всичко свърши и бебето е на гърдите ви, живо и здраво!).
2. Четете статии, гледайте видеоклипове за подготовката за раждане. Изобщо не е необходимо да посещавате специални курсове, ако нямате време или желание за това. В интернет днес можете да намерите много полезна информация за техниките на правилното дишане, за психологическата подготовка за раждане и др. Колкото повече информация имате, толкова по-голяма е вероятността нещо, което прочетете, да ви бъде полезно по време на раждането. И най-важното - няма да изпаднете в паника поради пълното неразбиране на случващото се.
3. Отпуснете се въпреки болката. Звучи като парадокс, защото изглежда невъзможно да се отпуснете, когато коремът ви боли! Но това е тайната на лесното раждане, обясняват акушер-гинеколози. Релаксацията по време на контракциите е изключително важна. Ако една жена изпитва болка и е скована тогава разширяването на шийката на матката е по-бавно и страданието ѝ ще продължи по-дълго. Ако има съпруг наблизо, той може да помогне - да масажира кръста на жена си или да я погали по гърба. Можете сами да галите и почесвате корема си. В интервала между контракциите се опитайте да говорите с някой, който е наблизо на абстрактни теми. Можете да слушате успокояваща музика. Направете всичко, за да се разсеете и да получите сила преди новата битка.
4. Сменяйте позите. Ако сте приковани на легло през целия процес на раждане, вероятно ще влошите състоянието си. Има много пози, които могат да ви помогнат да се отпуснете и да намалите болката по време на раждане. Колкото по-активно сменяте позите, толкова по-вероятно е раждането да бъде по-бързо и по-лесно. Например, клекнала позиция с разтворени колене, както и „висящи“ позиции на напречна греда, на рамката на врата или на шията на съпруга, помага за облекчаване на болката по време на контракции. Непосредствено преди началото на напъването (когато бебето е готово да се роди, но шийката на матката се забавя), помага поза на четири крака с повдигнат таз. В това положение главата оказва по-малко натиск върху шийката на матката. Ако в родилното отделение има фитбол, тогава той може да бъде полезен, особено в началния етап на раждането. Просто скочете върху него по време на контракциите и се местете така, че болката да стане по-малко осезаема.
5. Не се напрягайте „в главата“. Когато започне решаващата фаза на раждането - напъните, е много важно да не натискате и "в главата", а да насочите цялото си усилие надолу към тазовите мускули. Ако една жена се гърчи и напряга лицето си, докато напъва (същата ужасна болезнена усмивка, която вероятно сте виждали на снимки или филми!), тогава всичките ѝ усилия ще бъдат напразни и ще се проявят под формата на спукани кръвоносни съдове в очите и лицето. Трябва да се научите да държите лицето си отпуснато, докато мускулите на таза са напрегнати. Доста е трудно, но възможно. По-добре е да практикувате това предварително у дома, в спокойна среда.
Източник: busybag.ru