Автор
Елена Ангелова

Как да захраните бебето си правилно

Има основни правила за въвеждане на допълващи храни на бебетата. Целта е да не се навреди на здравето на петмесечното дете. Кога трябва да се отложи тази процедура?

- В случай на заболяване е необходимо да се отложи захранването на петмесечното дете до пълното му възстановяване;
- Ако е планирана ваксинация, тогава не трябва да въвеждате нов продукт седмица преди и седмица след това;
- Нова храна се предлага сутрин;
- Въвеждането започва в минимални обеми (от половин чаена лъжичка), като постепенно се увеличава порцията;
- Въвежда се един продукт, ако до 6-7 дни не се наблюдава алергия може да се добави нов;
- Обикновено се започва със зеленчукови пюрета, като постепенно се добавят каша и плодове. Пюрето или кашата трябва да се приготвят непосредствено преди употреба;
- Не трябва да се дава храна на бебето след двукратно нагряване;
- Храната трябва да е със стайна температура;
- Майките с алергии трябва да кърмят бебетата си по-дълго.

А ето и позволените първи зеленчуци и плодове : тиквички, карфиол, зелени ябълки, зрели банани, круши. Когато въвеждате нов продукт на деца с алергии, започнете с четвърт чаена лъжичка, като наблюдавате реакцията на бебето. Предпочитание трябва да се даде на готовите пюрета в буркани. Кашите трябва да са без глутен. Предпочитание се дава на елдата и ориза.

Дневен режим

Сега будността на бебето се увеличава значително. То вече спи по-малко и преди, и след хранене. Препоръчително е да използвате това време, за да общувате с него, тъй като детето винаги е щастливо да общува и взаимодейства с мама и татко. В ситуация, в която бебето има по-голям брат или сестра, за него ще бъде много по-интересно да бъде с тях, отколкото с играчките. То ще реагира на тях и ще се интересува от тях много по-активно, отколкото от всяка съвременна джаджа. Това означава, че дори на такава малка възраст се появява инстинктът за разграничаване на живите от неживите същества.

Препоръчително е да се приближавате до бебето си възможно най-често, да бърборите, да пеете - няма значение какво казвате или пеете, защото бебето се интересува преди всичко от гласа на майката и неговата вибрация. В никакъв случай не трябва да изразявате негативни емоции и чувства пред вашето бебе. Децата чуват и усещат всичко, въпреки малкия си житейски опит.

Желателно е речта на мама да е мека, плавна, с топла усмивка. В този случай състоянието на доброта и душевен мир ще се предаде на детето чрез нейния глас и нейната енергия. Ето защо е толкова важно майката да бъде в комфортно емоционално и физическо състояние по това време.

Ако една млада майка рухне от физическо и психическо изтощение, считайки себе си за жертва, която трябва да излежи наказанието на майчинството и да бъде откъсната от света и забавленията – всичко това се предава на бебето ѝ. То става капризно, лошо се храни и спи, слабо наддава на тегло. В резултат на това мама се изморява още повече. И това създава порочен кръг.

Колкото по-леко и удобно се чувства една майка, толкова по-щастливо е нейното бебе. Ето защо е необходимо да помолите близки за помощ и да приемете помощта им с благодарност. Важно е да запомните, че добре отпочиналата и щастлива майка е преди всичко не въпрос на каприз, а пряка необходимост. Не само за майката, но и за нейното бебе.

Пиенето на вода

Като правило, дете под 6 месеца (ако е кърмено) не се нуждае от допълнителна вода. Всички полезни хранителни вещества се намират в майчиното мляко. В този момент е важно майката да пие достатъчно чиста вода, за да я предаде на бебето с кърмата.

Препоръчително е да пиете 2 до 3 литра вода на ден. Ако детето се храни с шише, значи има нужда от вода. Но тук не е необходимо да прекалявате, защото водата много бързо изпълва малкия стомах на детето, създавайки фалшиво чувство за ситост. Ако детето е родено в много горещо лято, няма значение на какво хранене е в момента – на кърма или адаптирано мляко, трябва да му се дава вода за пиене. 1-2 ч.л. на ден, за да запълни нуждата на бебето от вода. Бебе, хранено с шише, може да пие около 200 милилитра вода на ден.

Важно! В случай на заболявания на сърдечно-съдовата и пикочната система на бебето нормите за консумация на вода трябва да бъдат съгласувани с лекуващия го лекар.

Обобщено, средно едно дете под 12 месеца трябва да консумира 50 ml вода на килограм телесно тегло. Тоест, ако едно дете тежи 6 килограма, то средно трябва да изпие около 300 мл вода. Приблизително същото количество вода е необходимо за деца от 1 година до 3 години.

Симптоми, по които можете да разберете, че детето ви е жадно

- Сухи, напукани устни;
- Суха кожа;
- Липса на уриниране в продължение на 6 часа (може да се определи от сухотата или мокротата на пелената);
- Детето е капризно, неспокойно, нервно;
- Урината му има остра, силна миризма;
- Детето пие вода много лакомо.

Колкото по-голямо става детето, толкова повече вода трябва да консумира. Например за деца на 18 години дневната нужда от вода вече е 1,5 литра.

Източник: vsedlydetok