Автор
Веселина Петрова

След процедура по разкрасяване: Пациентка се опитва да се възстанови месеци наред

Деница Каймаканова е пострадала при процедура по поставяне на ботокс в козметичен салон. Наложило се да лекува последствията дълъг период от време - от април до ноември. Жената посетила студиото през април и получила отоци по лицето през юни.

Каймаканова посочи, че името на човека, който поставя веществото е т.нар. Гуудс - Арина Осипова.

„Мисля, че тя не е лекар, но се представя за такъв”, каза потърпевшата, пише Нова тв.

„Имах болки и подутини на челото, под очите. Месеци наред се чувствах зле. Не можех да направя никаква мимика, бях като препарирана”, сподели още жената. И допълни, че веднага, след като паднал клепачът ѝ, потърсила Гуудс, която ѝ изписала витамини. „След два месеца клепачът ми се оправи, но малко преди това започнаха и отоците по лицето”, споделя още Каймаканова, цитирана от Дарик.

Младата жена сподели, че е решила да посети студиото, тъй като в Instagram имало клипове с доволни клиенти и не се усъмнила. Цената също била примамлива.Дерматологът д-р Росица Денчева коментира, че при реалната процедура в медицинско заведение клиентът задължително получава номер на продукта, който му е инжектиран, както и информация за него. Тя смята, че е възможно причината за реакцията при пострадалите жени да е висока доза от веществото или нелегално произведен, некачествен токсин.

„Ботулиновият токсин е лекарство и с него работят само лекари. Друго лице няма право нито да съобразява какви са неговите предписания, нито да го прилага”, каза Петрова. Тя посочи, че проблемът с регулацията е, че наредбата, по която работят козметичните салони, е от 1987 г. Петрова подчерта, че „в България има порочна практика, при която дори лекари си позволяват да пътуват в провинцията по салони, познати, апартаменти, да си делят една ампула и какво ли още не”. „Нищо от това не е законно”, каза още юристът. И подчерта, че дамите трябва да бъдат много внимателни.

От друга страна от пациентска организация повдигнаха въпроса защо в България липсва ботулинов антитоксин и защо се позволява на неквалифицирани хора да извършват медицински процедури.

От Пациентски организации „Заедно с теб“ заявиха, че не е ясно какво би станало, ако в страната има случаи на хранително отравяне, още повече че традиционно българинът използва домашно консервирани зеленчуци на трапезата си.

Към момента в Европейския съюз няма разрешен за употреба лекарствен продукт, съответстващ на INN Botulinum antitoxin и ATC (анатомо-терапевтично-химичната класификация на СЗО) код J06AA04 по централизираната процедура на ЕС.

В България също няма разрешен за употреба съответен лекарствен продукт по национална процедура.

Затова нормативно е уредено, когато лечението в страната е без алтернатива и в интерес на здравето на пациентите, даден неразрешен лекарствен продукт да бъде осигурен.

Зададен бе и въпросът защо държавата нехае и позволява на хора без нужната медицинска квалификация да извършват медицински интервенции.До момента в "Пирогов" са хоспитализирани пет жени от общо седем, потърсили лечение след поставянето на ботокс.Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ започва проверка във връзка с регистрираните случаи в болницата.