Автор
Ева Григорова

Интериорен дизайн 2025: Топ антитенденции, които вече не са на мода

За да направите интериора си стилен, не е задължително да правите основен ремонт всяка година или да сменяте изцяло обзавеждането. Достатъчно е да следите тенденциите, като добавяте модерни цветове и декорации, обновявате тапицерията или дори купувате нови завеси.

Не трябва да забравяме и за антитенденциите, тъй като дори незначителни детайли, които са излезли от мода, могат да развалят цялостното впечатление от интериора. В този материал ще разгледаме основните антитенденции за 2025 година - може би ще откриете нещо, което си заслужава да промените.

Основни антитенденции в материалите

Ако планирате да обновите интериора на жилището си, за да го направите по-модерен и актуален, обърнете внимание на списъка с материали, от които определено трябва да се откажете:

- Изкуствени тухли, пластмасови или гипсови. И докато към гипса няма толкова много негативизъм, пластмасовите "тухлени" стени изглеждат евтино и непривлекателно в жилищните помещения. Затова, ако все пак искате тухлена стена, нека бъде истинска. Алтернатива на тухлите са текстурната мазилка, боядисаните стени, микроцименът и т.н.

- Евтини имитации на камък и дърво - На мода е простотата и уютът, затова изберете по-обикновени, но качествени елементи за дома си.

- Дървени летви и 3D панели. Дървото в интериора е чудесна идея, но летвите и панелите се използват толкова широко, че са се превърнали в антитенденция. Освен това придават на помещението "офис" вид, затова обърнете внимание на други варианти за дървена облицовка - с планки, ламперия, дъски.

- Бетонни стени. Бетонните стени в интериора станаха по-малко популярни, тъй като през последните години се наблюдава тенденция към създаване на по-топли и уютни пространства. Затова бетонът ще бъде заменен от текстурна мазилка, гранитогрес в топли тонове. Ако все пак искате да запазите атмосферата на индустриалния стил, можете да използвате гранитогрес, който имитира бетон, който ще придаде по-уютна атмосфера, подходяща за жилищни помещения.

Антитенденции 2025: стил и цвят

Не само материалите станаха по-малко популярни в интериорите, но и цели направления в дизайна. Постепенно хората се отдалечават от "стерилните" интериори, връщайки се към топлите тонове и изразителните повърхности. Но в тренда остава изобилието от свободно пространство и светлина, чистота на линиите, както и отказът от претрупаност и визуален "шум".

Главната антитенденция тази година стана "чистият стил" със строго спазване на правила и рамки. На мода е свободата на себеизразяване, еклектиката и фюжънът, затова ако ви привличат едновременно класика, прованс и кънтри - смело създавайте собствен дизайн. Смесвайте лофт и екостил, сканди и шале, неокласика и модерн - вече няма строги рамки.

Още една антитенденция - "студените" интериори в бяло и сиво. Неутралните студени цветове, както отбелязват мнозина, "отнемат топлината от дома". Акценти от мед или злато, текстил и декор връщат усещането за уют в пространството.

Монохромът също излезе от мода, дизайнерите го сметнаха за твърде скучен и дори потискащ. Безспорно, монохромният интериор премахва информационния, визуален "шум", към което се стремят много хора за успокоение и почивка. Но в дългосрочен план той потиска, тъй като не осигурява уют, а именно уютът помага за истинското отпускане.

Заедно с монохрома си отидоха и ярките акцентни стени, покрити с абстрактен или геометричен принт. На тяхно място дойдоха изразителните текстури и естествените материали.

Антитенденции в дизайна на интериора през 2025

През 2025 година акцентът се измества към уюта, уникалността и топлината в интериора, а остарелите подходи отстъпват място на новите тенденции.

- Придържане към един стил. По-рано дизайнерите строго следваха каноните на една посока. Днес смесването на класика и съвременни елементи позволява да се създадат по-уникални пространства.

- Строг минимализъм и хай-тек. Минимализмът често изглежда твърде стерилен. Интериорните дизайнери споделят, че клиентите често им казват: "Такива интериори са красиви, но в действителност не ти се иска да живееш в тях".

Най-важното е да се ориентирате към съчетаване на функционалност, естетика и лични предпочитания.