При кърмачетата способността за смилане на храна започва едва след раждането и дори на една година все още не работи толкова добре, колкото при възрастните. Този процес на стомашно-чревно развитие прави бебетата много податливи на различни проблеми с корема и червата.
Какво причинява проблеми с корема при децата?
Преди раждането плодът получава всичките си хранителни вещества с кръвта през пъпната връв. А стомашно-чревният му тракт почти не работи, усвоявайки само кожните люспи и деликатните косми, които случайно попадат там с околоплодната течност. Но след раждането работата на храносмилателната система трябва да започне незабавно. И тялото на детето се научава да обработва веществата, които влизат в него с храната. Тъй като тази система е все още в етап на развитие, бебетата са по-податливи на различни нарушения.
Факт! Децата с храносмилателни разстройства обикновено показват симптоми като нервност и плач, подуване на коремчето, гадене, повръщане, диария и дехидратация. На възраст от 6 месеца и повече храненето на детето не се ограничава само до кърмата. Бебето също получава млечни продукти, твърди храни или заместители на кърмата като храна. Тези нови хранителни вещества също могат да причинят проблеми в храносмилателната система на вашето бебе.
Важно! Въпреки че се случват много често, храносмилателните разстройства при кърмачетата са трудни за откриване. Причината е, че бебе, което не може да говори или има затруднения в говора, със сигурност не може да обясни какво чувства. Децата могат само да плачат. Ето кои са най-честите храносмилателни смущения при бебетата и как се проявяват:
)
Колики
Коликите се характеризират с прекомерен плач. Обикновено те се появяват през първите няколко седмици след раждането и спират, когато бебето ви навърши 4 месеца. Бебетата с колики ще плачат повече от 3 часа на ден, 3 дни в седмицата, поне 3 седмици подред. За съжаление все още няма ясно разбиране за причините и корекцията на детските колики, което означава, че няма надежден начин да се отърве бебето от тях.
Регургитация
Регургитацията (оригването) е нормална, тъй като хранопроводът на бебето все още не е напълно развит. В допълнение, размерът на стомаха също е много малък. Ако бебето ви яде твърде много или поглъща въздух по време на хранене, то ще се оригне.
Факт! Според учени регургитацията, функционалният запек и коликите са сред най-честите функционални стомашно-чревни разстройства в ранна детска възраст и всяка трета млада майка се консултира с педиатър заради тях. Обикновено проблемите спират, когато бебето е на възраст между 6 месеца и 1 година, тъй като мускулите на хранопровода му вече са в състояние да функционират нормално. Плюенето при кърмачета не е причина за безпокойство, освен ако не е прекомерно или продължително и не причинява проблеми с растежа и развитието.
Подуването на коремчето
Това може да накара бебето да плаче и да е капризно. Това състояние се дължи на факта, че храносмилателният тракт не функционира перфектно. Децата, които страдат от метеоризъм, обикновено проявяват типични симптоми: стомахът става подут и твърд, бебето често оригва, капризничи и отделя газове.
Подуването и газовете могат да бъдат причинени от начина, по който бебето ви яде и пие, като пие твърде бързо или твърде бавно, пиене от зърно с голяма дупка, която задържа въздуха, или използване на биберон. Въвеждането на храни, произвеждащи газове, като броколи, сладки картофи или зеле, също може да причини подуване на корема. Освен това има други състояния, които могат да причинят газове, като рефлукс или обратен поток на стомашна киселина и непоносимост към лактоза.
Запек
Запекът/затрудненото изхождане е доста често срещано при бебета. Обикновено се причинява от стомашно-чревната адаптация, допълнително хранене, дехидратация или, много по-рядко – от медицински патологии. Симптомите на запек при кърмачета са лесни за разпознаване: бебето няма движение на червата поне три пъти седмично, има затруднения при изхождане и структурата на изпражненията е твърда. Освен това коремът може да е подут, апетитът да намалее, да има болка при напъване и да плаче всеки път, когато иска да се изхожда.
Важно е да запомните, че при кърмените деца изпражненията по-малко от три пъти седмично може да са естествено и физиологично явление, а не запек. В този случай е необходимо да се оценяват останалите признаци.
Диария
Като цяло, докато бебето получава кърма, адаптирано мляко или полутвърди храни, структурата на изпражненията по време на изхождането обикновено е мека. Въпреки това, трябва да сте бдителни, ако бебето ви има чести, рехави или големи движения на червата. Може да е диария. Диарията при кърмачета може да бъде причинена от много фактори, вариращи от паразитни, бактериални или вирусни инфекции, алергии към определени храни или лекарства, пиене на големи количества плодов сок или хранително отравяне.
Как да преодолеете храносмилателните разстройства на вашето бебе?
Консултацията с лекар е най-ефективният начин за справяне със симптомите на лошо храносмилане при кърмачета. Ако появилите се симптоми не изчезнат, не се колебайте да покажете бебето си на педиатър, за да получите правилното лечение!
Ако детето ви често е с проблеми с храносмилането има няколко неща, които можете да направите, включително: обърнете внимание на правилната позиция на тялото му при кърмене или хранене. Свикнете да го кърмите или храните с шише в по-изправена позиция и поддържайте тази му позиция около 20 минути след хранене. Това е необходимо, за да се предотврати издигането на млякото и храната обратно в хранопровода. Също така се уверете, че бебето ви не яде или пие твърде бързо.
Нежно масажирайте коремчето на бебето. Ако бебето ви е подуто, нежно масажирайте корема му, за да отделите газовете или да облекчите дискомфорта му. Можете също да разтриете гърба на бебето. Номерът е да поставите бебето на възглавница или в скута си с корема надолу (не покривайте лицето му!) и да го галите и потупвате по гърба. Често затоплянето на корема, упражненията за бебета също помагат при проблемите.
Комбинирайте методите
В борбата срещу лошото храносмилане и най-вече коликите, газовете и запека при кърмачетата лекарите съветват да не се ограничавате с коригирането само на един проблем или да използвате само един съвет. Може да не е достатъчно просто да коригирате правилно храненето от шише, за да спрете бебето да страда. Червата на новородените и кърмачетата все още се учат да смилат храната и да се отървават от отпадъците. И ако възникнат проблеми в обучението, „работата върху грешките“ трябва да бъде изчерпателна. Поради това педиатрите съветват да комбинирате масаж на корема и ректален катетър.
Какво да правите?
Започнете с масаж: леко натиснете коремчето по посока на часовниковата стрелка от долната дясна част на корема с кръгови движения, за да помогнете за придвижването на съдържанието към ануса. Вземете ректален катетър за новородени, смажете върха му с бебешки крем или масло. Свийте краката на бебето в коленете, дръпнете ги към стомаха и внимателно поставете катетъра. Ще чуете изпускането на газ и след това ще видите облекчение на лицето на вашето бебе. Ако газовете не излязат веднага, повторете всичко отначало.
Важно! Преди да направите всичко това, обърнете внимание на изходната тръба за газ. Тя трябва да отговаря на редица медицински изисквания!
Ако бебето ви страда от запек, трябва да му давате храни с високо съдържание на фибри. Избирайте фибри от плодове като ябълки или круши или обогатени зърнени храни (но избягвайте ориза, който втвърдява изпражненията). Също така насърчавайте вашето бебе да бъде активно по време на упражнения и игра, за да се подпомогне храносмилателния процес, както и растежа и развитието. Ако детето ви има диария, избягвайте всякакви храни, които могат да влошат симптомите на диарията, като храни с високо съдържание на фибри, млечни продукти и сладкиши. Ако бебето ви все още суче, не забравяйте да продължите да го кърмите, но премахнете същите храни от масата.
Помислете за замяна на адаптираното мляко
Ако бебето ви се храни с адаптирано мляко, трябва да се консултирате с вашия лекар, за да обмислите промяна на адаптираното мляко. Например с частично хидролизирана протеинова формула (частично хидролизиран протеин). Въпреки че този факт все още се проучва, учените са доказали, че този вид мляко има протеинова формула, която е по-нежна за храносмилането, така че се смила и усвоява лесно. Освен това можете да изберете и вид мляко с ниско съдържание на лактоза.
Но не забравяйте: обърнете внимание на хранителното съдържание на млечната формула, като калций, желязо, омега-3, фолиева киселина, витамини B1, B6 и B12, които могат да отговорят на хранителните нужди на децата, така че растежът, развитието и интелигентността на вашето бебе да са оптимални!
Източник: medaboutme