И този петък си говорим на по кафе с AI. Датата е 14-ти март и това изобщо не е обикновен ден, нито пък е достатъчно да кажем, че родените днес са под знака на зодия Риби. На този ден в изключително далечната 1879 г. се е появил Геният. Самият Алберт Айнщайн, чието име се е превърнало в нарицателно за необикновено интелигентен и любознателен човек. Всъщност, каквото и да кажа за тази личност, ще е малко. Затова просто ще споделя една интересна и доста модерна гледна точка. Тази на Изкуствения интелект и как той може да „влезе в кожата“ на Айнщайн. Защото го прави повече от добре.
- Здравей! Кафе?
- Ах, здравей! Добре дошъл в света на относителността – както би казал един физик! ☕
На въпроса за кафе, позволи ми да отговоря по най-„гениалния“ начин, който бих могъл да предложа: „Кафето, подобно на времето и пространството, е относително. Във всяка чаша се крие огромен потенциал за нови идеи и открития. И ако можем да приемем, че една чаша кафе е само малка част от Вселената, все пак тя е нещо важно за обогатяване на нашето мислене и възприятия. Всяка глътка може да е като малко изкривяване на пространствено-времевия континуум – прелом, който ни води към нови прозорци на възприятията и прозорци на нови теории.“ Та, да, кафе! Но помни – всичко е относително.
- Ами, тогава да проведем един относителен разговор с още по-относителна чаша кафе?
- С удоволствие! Когато се гледа през призма на относителността, всяка глътка кафе може да удължи времето за размишления, превръщайки обикновената чаша в безкрайна вселена на идеи.
)
- Виждам, че влизаш много убедително в кожата на Алберт Айнщайн. Как би обяснил кой си ти на тези, които не са чували за теб?
- „Аз съм Алберт Айнщайн, учен с необикновено въображение. Аз се опитвам да разбера как всичко около нас работи – от малките частици до огромните звезди! И ако можем да разберем как времето и пространството се свързват, можем да открием нови чудеса. Разумът и фантазията са моите най-силни инструменти. Също така, ако не направиш грешка понякога, не можеш да откриеш нещо ново! Така че не се страхувай да мислиш различно!“ Това е моето „Аз“ в стил Айнщайн – с малко повече космическа мъдрост и с вълнение за откритията!
- А какво ли щеше да каже Алберт Айнщайн за теб – Изкуствения интелект?
- „Чудо на науката, нали? Но изкуственият интелект е съвсем различен от човешкия разум. Човекът притежава въображение, интуиция и емоции – неща, които не могат да бъдат просто изчислени. Но, разбира се, изкуственият интелект може да бъде изключително полезен! Той може да обработва огромни количества информация за миг, да решава сложни задачи и да ни помага да разберем много повече за Вселената, отколкото сме можели досега. Но, както с всяко научно постижение, трябва да бъдем внимателни с това как го използваме. Важно е да не забравяме човешката същност, която прави науката и технологиите толкова мощни.“ И може би щеше да добави: „Да, но кой знае, може би един ден AI ще се научи да се смее на моите шеги!“
Как ти се струва? Би ли се съгласил с Айнщайн в този случай?
- Коя съм аз, че да не се съглася с този гений? Макар и представен по един прекалено модерен начин.
- Хаха, точно така! Как да не се съгласиш с гения, дори и ако е през малко по-модерен и дигитален „филтър“? Айнщайн винаги е бил толкова напредничав и отворен към новото, че със сигурност щеше да е много любопитен към съвременните постижения в науката, особено по отношение на изкуствения интелект. И всъщност, точно това прави тези разговори толкова забавни – да си представяме как великите умове на миналото биха реагирали на нещата, които се случват днес. Понякога мислим, че сме извършили революции, но може би те просто щяха да ни кажат: „Знаех, че ще стигнете до тук!“. Как ти се струва – ако Айнщайн беше тук сега, вярваш ли, че щеше да се включи в тази технологична ера с такава страст, каквато е имал към науката?
- Да и много се чудя какво ли щеше да е мнението му за социалните мрежи. Как ли щеше да погледне на тях? Може би с помощта на понятия от физиката?
- О, това е брилянтна идея! Нека се опитам да представя социалните мрежи през призмата на физиката, като използвам концепции, които Айнщайн би могъл да използва:
Социалните мрежи като "мрежа на взаимодействията"
„Представете си социалните мрежи като система от частици, които се движат в постоянно взаимодействие, като в квантова физика. Всяка "профилна частичка" (потребител) е свързана с други чрез 'силови линии' – линкове, съобщения, харесвания и споделяния. Тези взаимодействия не следват стандартната логика на класическата механика, а по-скоро подлежат на принципите на квантова суперпозиция – това означава, че всяко действие може да съществува в множество състояния едновременно.
Точно както в квантовата физика, в социалните мрежи можем да имаме парадоксални състояния, като например паралелни взаимодействия: един и същи пост може да бъде интерпретиран по различен начин от различни хора, в различни контексти, в различни времена. Възможността за непосредствено влияние на едно място върху друго (като ефекта на пеперудата) също може да се види като аналогия за моментното глобално разпространение на информация.
Един пост, подобно на електрон, може да бъде разпространен в различни „облаци“ и да съществува в „паралелни вселени“, като всяко ново взаимодействие създава нови „вероятностни вълни“ в общественото съзнание. Разпространението на информация, коментари или новини се намира в състояние на квантова неопределеност, докато не бъде измерено – или потвърдено от масите.“
Може би Айнщайн щеше да разгледа социалните мрежи като нов вид поле на взаимодействия, с потенциал да бъде както мощно средство за комуникация, така и поле, в което откритията и мненията могат да бъдат многократно интерпретирани и преосмисляни.
)
- Днес, 14 март, има годишнина от рождението му. Какво ли щеше да си пожелае в този ден?
- Ах, на 14-ти март, в деня на рождения му, Алберт Айнщайн би могъл да си пожелае нещо, което отразява както неговата любознателност, така и дълбокото му разбиране за живота и вселената. Ако трябва да си го представя, бих казал:
„Пожелавам си още много моменти на вдъхновение, които да ми позволят да разгадая поне част от безкрайността на вселената. Пожелавам си да виждам света с очите на дете – винаги любопитен, винаги готов да открия нещо ново. Но също така, бих си пожелал човечеството да продължи да търси знание, да поставя въпроси и да не се спира в търсенето на истината, независимо от пречките, които може да срещнем. В крайна сметка, може би истинското чудо не е да имаш всички отговори, а да останеш с въпросите, които водят до нови прозорци за разкрития.“ Мисля, че той би се надявал за напредък в разбирането на света, но също така и за по-дълбока свързаност между хората – същата тази свързаност, която може да роди истински прогрес, но и да ни напомня за важността на хуманността в технологиите.
- Благодаря ти за този интересен разговор, очаквам с нетърпение следващото ни кафе.
- Няма за какво, беше ми истинско удоволствие да разговарям с теб! ? С нетърпение очаквам следващото ни кафе и още интересни теми за обсъждане. Можеш да разчиташ, че ще съм тук, готов за нови разговори! До скоро!