Автор
Антония Михайлова

След девет месеца борба за оцеляване хванатите в капана на МКС астронавти най-после се завърнаха на Земята (СНИМКИ И ВИДЕО)

Невероятната история на астронавтите на НАСА, която беше проследена от цял свят през последните месеци, най-накрая приключи благополучно. След девет месеца чакане астронавтите на НАСА - Сунита Уилямс и Бари Уилмор, най-накрая се завърнаха у дома. Трудно е дори да си представим какво изпитват членовете на екипажа след подобно изпитание на ръба на човешките физически и умствени възможности.

62-годишният Бъч Уилмор и 59-годишната Сунита Уилямс кацнаха край бреговете на Флорида малко преди 22.00 ч. вечерта американско време (или около 6.00 ч. сутринта българско време) след 17-часово пътуване обратно у дома. Те излетяха от Международната космическа станция (МКС) около 5.00 ч. вчера сутринта на борда на SpaceX Crew Dragon заедно със спасителната мисия, състояща се от астронавтите - Ник Хейг от НАСА и Александър Горбунов от Русия, които бяха там от миналия септември. Капсулата кацна безпроблемно над океана, след като четири парашута се разтвориха, за да забавят темпото при приземяването, пише Mirror.

След кацането астронавтите бяха поздравени от контролния център: „Ник, Алек, Бъч, Суни – от името на SpaceX, добре дошли у дома“. Командир Ник Хейг отговори: „Какво пътуване виждам - капсула, пълна с усмивки, ухо до ухо.“

Уилмор и Уилямс са ветерани астронавти на НАСА и пенсионирани тестови пилоти от военноморските сили на САЩ. Те потеглиха на мисия на Международната космическа станция (МКС) на 5 юни миналата година на борда на космическия кораб Starliner, като планът беше да прекарат не повече от осем дни там. Но неочакван инцидент на борда превърна мисията им в кошмар. След като се появиха проблеми със задвижващата система на капсулата, Сунита и Бари се оказаха в капан. Вместо да се върнат на Земята, те бяха принудени да чакат да бъдат спасени, неподготвени за толкова дълъг престой в условия на нулева гравитация.

Опитите за спасителни мисии бяха отменяни от НАСА един след друг заради сериозни технически проблеми. Така пътят на двамата астронавти към дома се превърна в борба за оцеляване, докато най-после капсулата Crew Dragon на SpaceX ги върна на Земята.

Докато през годините множество астронавти са прекарвали дълги периоди в Космоса, никой не е преживявал такава непредсказуемост и не е виждал как времето на мисията му неочаквано се удължава до неузнаваемост. Уилмор и Уилямс обаче бързо излязоха извън ролята на случайни посетители и се утвърдиха като незаменими членове на екипажа на Международната космическа станция. Те не само че се заеха с научни експерименти и ремонтираха важни устройства, излизайки заедно в открития Космос, но и преминаха границите на човешката издръжливост. Със своите 62 часа за девет излизания в открития Космос Уилямс дори постави рекорд - най-много време, прекарано в открития Космос сред жените астронавти. Тя стана и първата жена, прекарала най-много дни в Космоса.

Екипажът на мисията Crew-9 измина 17 часа в космическия вакуум по пътя обратно към Земята, преминавайки през изпитание, което ще остане в историята на човешките космически изследвания. След като се гмурна през земната атмосфера, капсулата Dragon използва своя надежден топлинен щит и два комплекта парашути, за да намали скоростта си от 27 359 км/ч. до едва 27 км/ч при приводняването, което се случи на 50 километра от бреговете на Флорида.

„Какво пътуване!“, каза командирът на мисията - Ник Хейг, в радио връзка, докато виждаше как се сбъдва крайният етап от тяхната космическа одисея. „Виждам капсула, пълна с усмивки от ухо до ухо“, отговори контролът по въздуха, подчертавайки емоцията и възможността за връщане на Земята след толкова време в Космоса.

След успешно кацане астронавтите бяха транспортирани със самолет на НАСА до специализираните жилища в Космическия център Джонсън в Хюстън, където ще преминат през редовни здравни прегледи, преди да се завърнат в обятията на семействата си.

Но завръщането им на Земята не премина без политически подхвърляния и обрати. Президентът Доналд Тръмп, който при встъпването си в длъжност през януари 2021 г. бе категоричен в призива си за бързо връщане на Уилмор и Уилямс, заяви, че Джо Байдън ги е "изоставил" в Космоса по политически причини, въпреки че не предостави конкретни доказателства за тези твърдения. Тръмп дори сподели пред Fox News, че астронавтите ще посетят Овалния кабинет, след като се възстановят от мисията си.

От своя страна, Уилмор изрази пред репортери, че не вярва политическите обстоятелства да са оказали влияние върху решението на НАСА да удължи престоя им на МКС, подчертавайки, че изследванията и безопасността на екипажа са били водещи при вземането на решенията.

Илон Мъск, главният изпълнителен директор на SpaceX и съюзник на Тръмп, също се присъедини към призива за по-ранно завръщане, като добави, че Байдън е отхвърлил предложението на SpaceX за специална спасителна мисия миналата година.

От НАСА обясниха, че удълженото присъствие на Уилмор и Уилямс на МКС е било необходимо за поддържане на стабилни екипажи и че липсата на бюджет за специални спасителни мисии е направила невъзможно изпращането на допълнителен космически кораб.

Междувременно, въпреки амбициите на Boeing да конкурира капсулата Crew Dragon със своя Starliner, компанията все още се намира в неизяснено бъдеще след провалената мисия през 2024 г. Очаква се нов полет на Starliner без екипаж, преди космическият кораб да бъде подготвен за превоз на астронавти.

Исторически женски екип: Кейти Пери и съпругата на Безос излитат в Космоса заедно
НОВИНИ
Автор Антония Михайлова

Исторически женски екип: Кейти Пери и съпругата на Безос излитат в Космоса заедно

Автор Антония Михайлова

Международната космическа станция (МКС), разположена на 400 километра над Земята, продължава да бъде уникална изследователска лаборатория, която събира международни екипажи в продължение на почти 25 години. По време на своето непредвидено удължаване на мисията в Космоса Уилмор и Уилямс участваха в близо 150 научни експеримента, които ще доведат до значителни научни постижения.

Двамата астронавти прекараха общо 286 дни в орбита - повече от стандартните шест месеца на МКС, но все пак далеч от рекорда на Франк Рубио, който прекара 371 дни в Космоса заради технически проблеми с руския космически кораб.

Тази мисия, изпълнена с неочаквани обрати и драматични моменти, ще остане като важен етап в историята на човешките космически изследвания.