Оралната контрацепция е един от най-популярните методи за предпазване от нежелана бременност.
Въпреки това повечето жени, които приемат противозачатъчни хапчета, рано или късно се сблъскват с необходимостта да спрат да ги пият поради желанието да имат дете. В тази статия ще говорим за бременността след прием на орални контрацептиви и за това, че е необходима подготовка.
Механизъм на действие на оралните контрацептиви
Оралните контрацептиви са хормонални лекарства, насочени към предотвратяване на нежелана бременност. В допълнение към контрацептивните цели, те често се предписват и като част от лечението на някои гинекологични заболявания.
В момента фармацевтичният пазар предлага огромно разнообразие от противозачатъчни таблетки, съдържащи различни активни съставки. Въпреки това, всички те имат подобен механизъм на действие:
- Инхибират функционирането на яйчниците, предотвратявайки узряването на яйцеклетката, като по този начин потискат овулацията;
- Те насърчават сгъстяването на слуз в шийката на матката, което създава пречка за проникването на сперматозоидите;
- Те засягат състоянието на ендометриума по такъв начин, че прикрепването на оплодената яйцеклетка към него става малко вероятно;
- Намаляват способността на спермата да се движи през фалопиевите тръби.
)
Трябва да се отбележи, че само лекар трябва да избере хормоналната контрацепция. Самостоятелният избор на такива лекарства може да има изключително неблагоприятен ефект не само върху състоянието на гинекологичните органи, но и върху целия организъм.
В по-голямата част от случаите оралните контрацептиви не представляват заплаха за репродуктивното здраве на жената. Има обаче и изключения. Например през 2017 г. учени от Кримския федерален университет на името на В.И. Вернадски проведе проучване, резултатите от което показаха, че приемането на орални контрацептиви повече от 5 години води до сериозни промени - намаляване на нивото на гонадотропните хормони, намаляване на размера на матката и обема на яйчниците.
Ако жена, приемаща противозачатъчни хапчета, реши да забременее, първата стъпка е да спре приема им (за предпочитане няколко месеца преди очакваното зачеване). В този случай се препоръчва първо да завършите напълно месечния курс на лечение и едва след това да спрете да използвате хормонална контрацепция.
Ако обаче жената е използвала тази група лекарства само няколко месеца, бременността може да настъпи още през следващия менструален цикъл след спиране на противозачатъчните хапчета. Въпреки това, при продължителна употреба на орални контрацептиви, функционалната активност на яйчниците обикновено се възстановява напълно след 2-3 месеца.
Колко дълго трябва да се изчака?
Следователно, жена, която планира бременност, трябва да изчака, докато менструалният ѝ цикъл се възстанови напълно. През този период лекарите препоръчват приема на фолиева и аскорбинова киселина, витамини от група В, токоферол, както и някои минерали. Специалист трябва да очертае точната схема на витаминно-минерална поддръжка на жената.
На етапа на подготовка се препоръчва също така бъдещите майки да се подложат на стандартни изследвания, а именно - да се вземе цитонамазка за микрофлора, да се подложи на ултразвуково изследване на тазовите органи и т.н.
Няма други специални правила за планиране на бременност след прием на хормонални контрацептиви, коментират медиците.
Източник: medaboutme