Първият капсулен хотел се появява в Япония в края на 70-е години. По това време строителите на Осака използват принципа на пчелната пита - размерът на всяка стая не надвишава 2 метра на 1,25 метра. Можете да спите в нея, да гледате телевизия или да четете книга.
Всяка капсулна стая била оборудвана с всичко необходимо: легло, часовник, телевизор. Интересното е, че първите гости били изтощени японски работници, офис и банкови служители, които често оставали след работа по няколко часа. Пренощуването в капсула близо до работното място било идеалното решение да избегнете прекарването на няколко часа на път.
Първоначално капсулните хотели не били предназначени за бюджетни пътувания, но туристите ги предпочитали именно защото са по-евтини от класическите хотели.
Всяка "капсула" е оборудвана с всичко необходимо за комфортен престой: легло (спалното бельо обикновено е включено в цената на настаняването), контакти и зарядни устройства, телевизор. Извън капсулата има шкафчета за съхранение на вещи, в които освен багаж можете да поставите и лични вещи. Важно е да се отбележи, че в капсулите е забранено пушенето и вдигането на шум; това е посочено в правилата за настаняване.
Разликите между капсулните и луксозните хотелски стаи са очевидни: по-голяма площ, собствен душ и тоалетна и обслужване. В повечето случаи хотелите осигуряват храна (шведска маса или ресторант на място), но в капсулните това не е задължително. Интересното е, че хотелът-капсула първоначално е предназначен само за мъже, но по-късно в Япония започват да се появяват и кабини за жени.
Основните предимства на капсулните хотела са по-ниски цени, почасово заплащане, спестяване на време (такива хотели се намират в близост до гари и летища), възможността да се отпуснете, откъснати от всички, допълнителни услуги за допълнителен комфорт.
Недостатъците са ясни - малко пространство, което няма да е удобно за всички, липса на баня, липса на прозорци, лоша шумоизолация - понякога.
Днес капсулни хотели има не само в Япония, но и в Москва, Санкт Петербург, Мюнхен, Лондон, Амстердам, Дубай, Далас, Абу Даби.
)
Те са претърпели голямо развитие. И сега основната им цел е да се откроят и да имат свой уникален стил. Приемат всичко като източник на вдъхновение - околния свят, простия живот, природата и филмите. Много проекти се разработват от дизайнери, поради което всички те са запомнящи се с атмосферата си.
Green Plaza Shinjuku, който е разположен в самия център на Токио, е най-големият капсулен хотел - има 660 стаи. Отворен е изключително за мъже, а гостите не трябва да имат татуировки по телата си. Тук туристите могат не само да се отпуснат, но и да използват пералнята и да поръчат масаж.
Book and Bed - друг капсулен хотел в Токио, е уникален с това, че се намира в библиотека. Гостите могат да избират от 1700 книги на японски и английски език. Всяка стая е оборудвана с лампа за четене.
CityHub е Амстердам и е подходящ за любителите на научната фантастика. Ще ви изненада с футуристичната си атмосфера. Туристът се озовава в научнофантастичен филм за далечното бъдеще.
SleepBus е капсулен хотел на колела - движи се между Сан Франциско и Лос Анджелис. В него има големи спални места, които са оборудвани с лампи и електрически контакт.
Free Spirit Spheres във Ванкувър пък е нещо като летяща клетка с всичко необходимо вътре за една нощ почивка. Можете да се изкачите до клетката с помощта на специална стълба и въжета.
UZ Hostel в Тайпе, Тайван, е идеален за тези, които мечтаят за пространство. Всяка кабина изглежда футуристично и гостът се чувства като истински астронавт.