Автор
Woman.bg

Затварят детски ясли в София: Липсва персонал, средната възраст на сестрите е 62 г.

Всеки пети щат за медицинска сестра в яслите на София е незает. Заради липса на персонал вече са закрити 34 яслени групи в детските градини, като недостигът не може да бъде компенсиран въпреки новооткритите места в самостоятелни ясли. Данните бяха оповестени от шефа на Дирекция “Образование” в Столичната община Десислава Желязкова.

В столицата средната възраст на сестрите е 62 години, а най-възрастната работеща сестра е на 89 години. Стартовата заплата на сестра е 1900 лв.

“Столичната община има програма за отпускане на финансови средства на медицински специалисти по здравни грижи по специалност “Медицинска сестра”, обучаващи се във Факултета по обществено здраве към Медицински университет - София, срещу задължението да работят за срок от 3 години в избрано от тях общинско лечебно или детско заведение студентите редовно обучение."

"Тази мярка обаче явно не е достатъчна, за да мотивира младите хора”, подчерта Желязкова.

Специалисти коментират обаче, че има проблем още на ниво образование и преминаване на стаж.

Преди около 25 години е имало медицински сестри с детски профил – насочен изцяло за педиатричните отделения и за детските ясли, коментира в студиото на Би Ти Ви Стойка Димова, директор на 56-та детска ясла в София.„Кадровият проблем наистина е повсеместен – не е само в яслите, не е само в градините, в болниците дори се закриват лечебни отделения. Смятам, че може да се реши този проблем. Практика да се въведе в детските ясли, например 56-та детска ясла да стане като база за практика и да привличаме млади специалисти. Смятам, че със Столична община и здравното министерство бихме решили този проблем, за да може да привлечем повече млади специалисти“, заяви още Стойка Димова.„Медицинските сестри, които се подготвят в университетите, много рядко влизат ясли – няма такава практика, да се стажува в ясли“, съгласи се с нея Антонина Кенова от комитета „За качествена и иновативна образователна система“ и съветник в МОН.

Около 10 000 деца в столицата се очаква да останат извън класирането за места в детски ясли и градини, прогнозираха общински съветници. Те припомниха, че до 12:00 часа на 8 май родителите имат възможност да кандидатстват за прием на малчуганите.

Първото генерално класиране е на 9 май, има и две последващи генерални класирания - на 23 май и на 6 юни.

Най-сериозна е кризата за места в яслите. Повечето от семействата, чиито деца кандидатстват за места остават да чакат, а основана причина се оказва липса достатъчно групи и на медицински сестри.

Проблем има и в Пловдив и Варна, където изчисленията сочат необходимост от удвояване на яслените групи.

В столицата има 250 групи за двегодишни в детските градини и още 103 в самостоятелни ясли. 34 яслени групи в детските градини в София са закрити и са преобразувани в градински групи. Общината е разкрила 16 яслени групи в самостоятелните ясли, но не може да компенсира недостига.

В яслите в детските градини една пета от щатните места за медицински сестри са незаети.

Общият брой на медицинските сестри, работещи в яслени групи в детските градини, е 407. А свободните места са 111. В групите за деца до 3 години се приемат до 22 деца, за които се грижат една сестра и една детегледачка на смяна. А в обедните часове двете смени се засичат.

Според анализ на общината в Пловдив са необходими поне още 60 яслени групи, за да бъдат приети всички желаещи.

Това обаче се оказва сложна задача, тъй като липсват свободни общински терени, които могат да бъдат застроени.

Във Варна, по данни на статистиката в края на миналата година, места в общинските ясли в областта е имало едва за 20% от децата до 3 г.

Много от семействата, които имат финансови възможности търсят решение на проблема с липсата на места в общинските забавачки в частни ясли или детегледачки като месечно плащат от 800 до 1300 лева. Други пък използват т. нар. кооперативи, където родители на няколко деца се редуват в грижите за тях.

Държавата изплаща компенсации на семействата, чиито деца не са били класирани в общинските градини и постъпили в частни, или са наели детегледачки. Компенсации се изплащат за два месеца, но те покриват около половината от парите. Максималният размер е 520 лв., пише Tribune.