Автор
Елена Ангелова

Защо повръщат бебетата и малките деца? Лекар посочва причините и кога е опасно

Много често срещани детски заболявания могат да причинят повръщане.

За съжаление повечето деца ще прекарат тези заболявания през първите няколко години от живота си. Така че вероятно ще изпитат гадене повече от веднъж. Един епизод на повръщане при децата обикновено завършва бързо и сам по себе си не изисква лечение - за разлика от причините за него. Важно е да разберете какво е причинило повръщането на детето и как можете да му помогнете, обяснява д-р Аршинова.

Повръщане или регургитация (оригване): Как да разберете разликата

Първо, има разлика между действителното повръщане и простото изплюване. Повръщането е силно изхвърляне на съдържанието на стомаха през устата. Регургитацията (наричана още гастроезофагеален рефлукс или ГЕР) е лесното изхвърляне на стомашно съдържимо през устата, често с оригване.

Най-често регургитацията се наблюдава при кърмачета под 1 година и не винаги е признак на гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ). Леката регургитация при бебета след хранене е нормална. Повръщането възниква, когато коремните мускули и диафрагмата се свиват енергично, докато стомахът е отпуснат. Това рефлексно действие се задейства от "центъра за повръщане" в мозъка, след като бъде стимулирано от някой от следните фактори:

- Чрез нервни импулси от стомаха и червата, когато стомашно-чревният (GI) тракт е раздразнен или подут поради инфекция или запек.
- Химикали в кръвта (например, хранителни токсини).
- Психологически стимули заради смущаващи гледки или миризми.
- Дразнене на средното ухо (например повръщане, предизвикано от морска болест).


Причините за повръщане могат да варират в зависимост от възрастта на детето.

Гастроезофагеален рефлукс (ГЕР)

През първите няколко месеца повечето бебета изплюват по малко количество адаптирано мляко или кърма – обикновено в рамките на първия час след хранене. Това се нарича гастроезофагеален рефлукс. Причинява се от случайно преминаване на храна от стомаха през хранопровода обратно в устата. ГЕР има тенденция да намалява с напредването на възрастта на детето, но може да персистира в лека форма до 10-12 месеца.

Факт! Руски експерти от Съюза по детска гастроентерология са установили, че две от три здрави бебета имат този тип рефлукс. Всяко второ бебе под три месеца се оригва поне веднъж на ден без много усилия или дискомфорт. Почти 90% от децата с ГЕР се отърват от рефлукса сами до навършване на една година.

За щастие, рефлуксът не пречи на храненето или нормалното наддаване на тегло (ако не е така, посетете Вашия лекар!). Регургитациите ще бъдат по-редки, ако бебето се държи по-изправено по време на хранене, напълно вертикално (изправено, войнишко) след хранене, а активните игри (включително поставяне по корем) се ограничат непосредствено след храненето.

Понякога плюенето става по-силно, отколкото през първите няколко седмици или месеци след раждането на бебето. Тоест, дори регургитацията да не е обилна, тя се случва постоянно. Това може да се случи, ако мускулите в долната част на хранопровода се отпуснат прекалено, което позволява на стомашното съдържание да се върне обратно. Това състояние е известно като гастроезофагеална рефлуксна болест или ГЕРБ. Докато ГЕР или рефлуксът обикновено се счита за нормален, ГЕРБ може да бъде свързан с проблеми с храненето. Примерите включват болка, респираторни симптоми като повръщане и кашлица и слабо наддаване на тегло.

ГЕРБ обикновено може да се контролира чрез предприемане на следните стъпки:

- Уплътняване на храненето със специални смеси или бебешки каши, препоръчани от педиатър или детски гастроентеролог.
- Избягвайте прехранването или давайте адаптираното мляко на малки порции, слагайте бебето на гърдите за кратко време, но по-често.
- Помогнете на бебето да се оригва по-често. Експерти от Американските и Европейските дружества по детска гастроентерология, хепатология и диетология препоръчват бебето да се държи изправено най-малко 30 минути след хранене. Учените също така препоръчват на кърмените деца с ГЕРБ да дават овесени ядки вместо оризова каша като първа допълнителна храна.


Алергия към краве мляко

Симптоми на ГЕРБ могат да се появят и при алергия към протеини от краве мляко (CMPA). Лечението на този вид алергия включва:

- Изключване на краве мляко и млечни продукти по време на кърмене;
- или преминаване към формула с разделен протеин (включително силно хидролизирани или базирани на аминокиселини формули) при хранене с шише. Ако това не помогне, вашият педиатър може да ви насочи към детски гастроентеролог.

Хипертрофична стеноза на пилора

През първия месец от живота на бебето може да се развие случайно повръщане. Ако повръщането се появява многократно или е необичайно силно, свържете се с вашия педиатър. Това може да бъде причинено просто от леки затруднения с храненето. Но може да е и признак на по-сериозно състояние, известно като хипертрофична стеноза на пилора.

Хипертрофичната стеноза на пилора обикновено започва на възраст между 2 седмици и 4 месеца. Причинява се от удебеляване на пилорния мускул на изхода на стомаха, което пречи на храната да премине в червата. Това състояние изисква незабавна медицинска помощ!

Обикновено е необходима операция за отваряне на стеснената област. Важен признак на хипертрофична стеноза на пилора е силното повръщане, което се появява приблизително 15 до 30 минути или по-малко след всяко хранене. Ако забележите това, заведете детето си на лекар възможно най-скоро.

Ентероколит

Повръщане може да се появи и при ентероколит, причинен от хранителни протеини – това е рядък вид хранителна алергия, която се среща главно при кърмачета. Тя причинява епизоди на тежко, повтарящо се повръщане, последвано от диария, започващи няколко часа след изяждането на вредната храна. Симптомите на този вид ентероколит могат да бъдат объркани със стомашно-чревна инфекция.

Специфичният ентероколит при кърмачета обикновено се появява, когато в диетата на бебето се въведе твърда храна, около 4-6-месечна възраст. Най-често се провокира от ориз, пшеница, овесени ядки и птиче месо, но патологията може да се развие и от други продукти. Ентероколит може да възникне и преди въвеждането на допълващи храни през първите месеци от живота, когато бебетата приемат мляко или соя. Повръщането и диарията заради ентероколит могат да доведат до дехидратация.

Стомашно-чревна инфекция

След като бебетата навършат няколко месеца, най-честата причина за повръщане е стомашна или чревна инфекция. Вирусите са най-честите виновници за такива заболявания, но понякога бактерии и дори паразити могат да бъдат причина. Инфекцията може също да причини треска, диария, а понякога и гадене и коремна болка.

Факт! Чревните инфекции обикновено са заразни: ако детето ви има симптоми, има голяма вероятност неговите приятели или възрастни около него също да се разболеят или вече да са болни.

Ротавирусът е един от вирусните, причинители на гастроентерит. Други видове вируси, като норовируси, ентеровируси и аденовируси, също могат да причинят гастроентероколит с повръщане. Понякога повръщането се причинява от инфекции извън стомашно-чревния тракт. Те включват инфекции на дихателната система, пикочните пътища, средното ухо, менингит и апендицит.

Кога трябва да се тревожите за повръщането на детето ви?

Независимо от възрастта на вашето дете, внимавайте за следните признаци на проблем и незабавно се свържете с вашия педиатър, ако се появят:

- Кръв или жлъчка (зелено вещество) в повърнатото или повръщано, което прилича на утайка от кафе.
- Силна болка в корема.
- Тежко, повтарящо се повръщане.
- Подут или уголемен корем.
- Летаргия или силна раздразнителност.
- Крампи.
- Жълтеница.
- Признаци или симптоми на дехидратация, включително сухота в устата, липса на сълзи, ретракция на кожата при фонтанелата, намален брой мокри пелени.
- Невъзможност за приемане на достатъчно течности.
- Повръщане при събуждане.
- Пристъпи на повръщане, продължаващи повече от 24 часа. Разбира се, трябва да се обадите на лекар, ако всяко повръщане е придружено от повишена телесна температура и признаци на неразположение.


Източник: medaboutme, д-р Ирина Аршинова