"Призракът в Килия 14D": 7 неподозирани факта за Алкатраз
Автор
Теодор Муховски

"Призракът в Килия 14D": 7 неподозирани факта за Алкатраз

Алкатраз – това име предизвиква асоциации с бягства, престъпници, безнадеждност и студени бетонни килии. Разположен в залива на Сан Франциско, този малък остров с площ от едва 9 хектара е бил сцена на едни от най-зловещите моменти в американската история. Но отвъд известните факти за затвора, има редица неподозирани и любопитни детайли, които правят Алкатраз още по-мистериозен.

1. Преди затвора – крепост и фар

Преди да се превърне в прочут федерален затвор, Алкатраз е имал съвсем различно предназначение. През 1850 г. островът е обявен за военна крепост от президента Милард Филмор. Построен е фар – първият на американския западен бряг, а по-късно Алкатраз е използван и като военно съоръжение, където са държани дезертьори и военнопленници. Едва през 1934 г. островът официално става федерален затвор.

2. Алкатраз никога не е бил "неразрушим"Макар и считан за затвор, от който няма бягство, Алкатраз съвсем не е бил неразрушим. В продължение на 29 години функциониране, 36 затворници са се опитвали да избягат при 14 различни опита. Повечето са били заловени или убити, но петима така и не са открити. Най-известният случай е бягството от 1962 г. на братята Англин и Франк Морис. Те използвали фалшиви глави от хартия и сапун, за да заблудят надзирателите. До днес остава неясно дали са се удавили или са успели да избягат.

3. Водата около Алкатраз не е толкова опасна, колкото се смята

Една от причините Алкатраз да се смята за „бягство без шанс за успех“ е студената, бурна вода на залива. Въпреки това, водите около острова не са фатални сами по себе си. Плувци и до днес успешно преминават разстоянието между острова и брега. Реалната пречка за бягство е била не водата, а силното течение, ниската температура и липсата на време за подготовка.

4. Затворниците се наслаждавали на едни от най-добрите затворнически условия

На пръв поглед звучи парадоксално, но затворниците в Алкатраз имали сравнително добри условия. Те получавали чиста вода, топли ястия, възможност за четене и музика. Сравнено с други американски затвори по онова време, Алкатраз осигурявал дисциплина, но и приличен стандарт. Именно строгата дисциплина, съчетана с предвидимост, е била част от модела на рехабилитация.

5. Призраци и паранормални явления

Алкатраз е обект на многобройни легенди за паранормални явления. Посетители и служители твърдят, че чуват стъпки, стенания и странни звуци от необитавани килии. Някои говорят за "призрака в Килия 14D", една от най-изолираните и зловещи. Счита се, че човек, поставен там през 40-те години, е крещял, че вижда червени очи в тъмното – и на следващата сутрин бил открит мъртъв. Дали става въпрос за психоза или нещо отвъд логиката, остава неясно.

6. Индианска окупация на острова

Малко известен факт е, че след закриването на затвора през 1963 г., островът бил окупиран от група индианци от движението "Индийци от всички племена". През 1969 г. те се установили на Алкатраз, настоявайки да получат земята обратно. Окупацията продължила близо две години и оставила траен отпечатък върху борбата за правата на коренните американци.

7. Алкатраз днес – музей и символ

Днес островът Алкатраз е туристическа атракция, привличаща над милион посетители годишно. Освен мрачните килии и разказите за престъпници, там могат да се видят и интересни арт инсталации, както и експонати, свързани с индианската окупация и природата на острова. Въпреки миналото си, Алкатраз е и символ на съпротивата, както на човешкия дух, така и на борбата за права.

Алкатраз е много повече от бивш затвор – той е място, където история, митове и човешки съдби се преплитат. И макар вече да не приютява престъпници, той продължава да държи умовете на хората в плен.

Ето кои са най-добрите плажове в света за 2025 г.
ПЪТЕШЕСТВИЯ
Автор Веселина Петрова

Ето кои са най-добрите плажове в света за 2025 г.

Автор Веселина Петрова