След почти две десетилетия неуморно търсене Катлийн Мартинес вярва, че е на крачка от осъществяването на една от най-амбициозните археологически цели на XXI век — откриването на гробницата на Клеопатра VII.
Последните открития в древния храм Тапосирис Магна, разположен западно от Александрия, подхраниха нова вълна от спекулации и надежди в научната общност.
Мартинес, археолог от Доминиканската република, е водеща фигура в съвременните проучвания, свързани с последната владетелка на династията на Птолемеите.
Според нейното изследване и теории, базирани на антични източници и логистичен анализ, Клеопатра е била погребана заедно с римския генерал Марк Антоний не в центъра на Александрия, както дълго време се смяташе, а на по-свято и уединено място — в самия храм Тапосирис Магна, посветен на богинята Изида.
Най-новите находки включват бяла мраморна глава, която според Мартинес може да изобразява самата Клеопатра.
Статуята е на жена с фини черти на лицето — малък нос, плътни устни и характерна прическа със сплетена коса, типична за иконографията от епохата.
Открити са още 337 бронзови монети с образа на Клеопатра, керамични съдове, лампи, религиозни статуетки и други артефакти, всички в контекста на траурни или ритуални практики от I век пр.н.е.
Един от най-забележителните елементи в храма е откритият тунел — с дължина 1295 метра, разположен на 13 метра под земята. Археолозите го наричат „геометрично чудо“.
Мартинес предполага, че тунелът може да е бил използван за пренасянето на телата от кралския дворец към храмовото погребално пространство.
Разбира се, теорията на Мартинес не е приета еднакво добре от всички членове на научната общност.
Египтологът Захи Хауас, бивш министър по антиките на Египет, остава скептичен: „Няма никакви категорични доказателства, че Клеопатра е била погребана извън Александрия. Всички антични свидетелства сочат, че тя е положена в кралската некропола в самия град.“
Въпреки това, египетските власти подкрепят продължаващите разкопки, пише Факти.