Как да компенсираме липсата на майчина любов и да излекуваме травмите от детството си
Автор
Теодор Муховски

Как да компенсираме липсата на майчина любов и да излекуваме травмите от детството си

Взаимоотношенията с нашите майки полагат основите на нашето възприятие за света, за нас самите и за другите. Ако в детството е липсвала топлина и подкрепа, това може да се отрази на останалата част от живота ни - от изграждането на самочувствие до способността ни да изграждаме здравословни граници. Много жени, които са изпитали липса на любов от страна на майка си, като възрастни не осъзнават своята себестойност. А мъжете, които нямат подкрепата на женски родител, се борят да разберат и изразят чувствата си, но не винаги могат да го постигнат.

Трудните взаимоотношения с майките са една от причините за това. Студенина, отчуждение, загуба: тези рани засягат дълбоко психическото и физическото здраве, като създават вътрешна празнота, пропаст, която трудно се запълва. И е от съществено значение да го осъзнаем, когато имаме отговорната задача да възпитаме и отгледаме децата си.

Тези семейни връзки, подобно на невидими нишки, преминават през цялото ни съществуване, като влияят на възприятието ни за самите нас и на качеството на живота ни. Как може да се поправи това, ще научим заедно с експерт - практикуващата шиацу Анна Переславцева.

Как травмите от детството влияят върху живота на възрастните

Всеки човек, независимо дали е дете или възрастен, се нуждае от майчина любов, за да изпитва чувство на сигурност и увереност в себе си. Майчината любов предполага безусловно приемане и топлина. Ако тя не е достатъчна, се развива постоянна нужда от външно внимание, нужда да се запълни вътрешната празнота с нещо отвън.

Представете си дете, лишено от подкрепата на майка, която може да отрази чувствата му. То е лишено от нещо, което може да му помогне да разбере границите на тялото си и да го подкрепи в света. Детето в тази ситуация ще израсне с постоянното усещане за „дупка в себе си“, която е трудно да се запълни.

То ще търси убежище в света на фантазиите, губейки връзка с реалността и усещането за собствените си граници, за своята стойност и за света като безопасно място. Такова дете в зряла възраст може да се опитва да контролира всичко около себе си, ще му е трудно да се отпусне и може да се чувства изгубено и без подкрепа. Дори да постигне престижна позиция, вътрешно може да се чувства като малко дете, което отчаяно търси внимание и грижа.

Шиацу като заместител на майчината грижа

Когато се роди бебе, майката инстинктивно масажира бебето, гали го, прегръща го, целува го и го посреща на бял свят. Тези жестове предизвикват чувство за сигурност и любов у детето, помагат му да осъзнае физическото си тяло, да възприеме границите му и да започне естествения и постепенен процес на отделяне от майката. Ако това не е налице, последствията са ужасни.

Възможно е обаче дефицитът да бъде компенсиран с шиацу. Тази техника не е просто масаж, а цялостен подход, който действа на физическо, емоционално и енергийно ниво. Тя има силата да действа като майчини ръце, които могат да ни върнат към корените ни.

Шиацу помага да се запълни нуждата от майчина подкрепа и да се възстанови възприемането на телесните граници. По време на сеанса мозъкът получава информация от всяка част на тялото, възстановявайки усещането за цялостност и вкореняване. По този начин нуждата ни да „чувстваме“ се задоволява с физическо и емоционално тяло, което сега е по-жизнено и възприемчиво.

Как шиацу запълва липсата на любов и възвръща баланса:

- Чрез шиацу човек постепенно придобива по-голяма стабилност, спира да зависи от мнението на другите и започва да разчита на собствената си чувствителност.

- Човек се дистанцира от тези, които го манипулират, по-добре възприема собствените си граници и започва да осъзнава какво наистина иска.

- Шиацу помага да се събуди женската и майчинската природа, да се подобрят отношенията с партньора и децата и да се възстанови възприемането на себе си.

- Чрез докосването на шиацу човек се отваря към път, който може да го доведе до себепознание.

- Шиацу променя тялото на химическо ниво, като заменя токсичните реакции с други, по-здравословни. Чрез активиране на енергиите на вътрешните органи то помага за пречистване и дори за промяна на възгледите за живота на човека. Активира процесите, които влияят на мозъка, изчиствайки енергията и хармонизирайки личността като цяло.

Ключови моменти при работа с травми

Експертът идентифицира няколко важни области, които отразяват емоционални състояния и дълбоки травми. Шиацу помага да се възстанови чувството за сигурност и вътрешна подкрепа. То е деликатна и фина работа, включваща ума и тялото.

Канал на пикочния мехур: точки 14, 15, 17, 21, 23, 52

Тези точки често изразяват празнота или енергийни блокажи, свързани с травми поради липса на майчина грижа. Когато се третират, се наблюдават емоционални реакции като сълзи, въздишки и дълбоки вътрешни усещания. Тези прояви са важни и подсказват началото на процеса на освобождаване на потиснатите чувства.

Канал за зачеване: точки 12, 15, 17

Точките на този меридиан помагат да се „удържи“ човекът, давайки му усещане за цялостност, сигурност и дълбоко приемане. По-специално точка VC 17 (център на гръдния кош), енергийното сърце, помага да се отворим, да се освободим от потиснатата болка и да усетим подкрепата, която може би е липсвала в детството.

Сърцето на майстора на канала и сърцето

- MC 6 е ключова точка, която ви позволява да запълните сърцето с приятна тишина. Излагането на нея често се сравнява с майчина прегръдка: тя ви помага да се отпуснете, да се отпуснете и да се успокоите.

- С3 помага за освобождаване на напрежението, особено в областта на гръдния кош, и насърчава емоционалното освобождаване.

Лекият натиск върху китките и тези точки може да предизвика чувство на приемане и любов.

Канали на стомаха и далака: St36 и 41 + M3, 4, 6 и 10

Тези точки активират процесите на храносмилане не само на храната, но и на емоциите, събитията и това, което научаваме в живота.

- St36 и 41 помагат за възстановяване на енергията и премахване на вътрешната тревожност, свързана с „несмлени“ чувства.

- М6 и 10 са особено ефективни в случаи на апатия, тъга и умора.

Чрез нежно стимулиране на тези точки, тялото получава сигнал: „Ти си в безопасност, можеш да се справиш“, подобно на грижовна майка, която учи детето си да се справя с трудни ситуации.

Бъбречен канал: точки 1, 3, 7

Когато човек се чувства тревожен или му липсва вътрешна подкрепа, практикуващите шиацу се обръщат към точките на бъбреците.

- R1 насърчава заземяването и възстановява връзката с тялото.

- R3 и R7 спомагат за възстановяване на чувството за вътрешна стабилност и „усещане за земя“, като подкрепят самочувствието и жизнеността.

Шиацу е практика не само за работа с тялото. Тя е процес на завръщане към себе си, който ви позволява да „почувствате“ подкрепа и приемане, ако те са ви липсвали в ранното детство. По този начин сеансът се превръща във възможно пространство за постепенно вътрешно „изцеление“, в което човек може да се почувства (може би за първи път в живота си) обичан, важен и приет безусловно.

Изгубено детство: 7 признака на токсичния родител, който съсипва психиката на детето си
МАМА И ДЕТЕ
Автор Антония Михайлова

Изгубено детство: 7 признака на токсичния родител, който съсипва психиката на детето си

Автор Антония Михайлова