Бразилският орех е бил широко използван от индианците. Ядките му са намирали приложение в народната медицина и са били високо ценени, заради хранителните им свойства и приятен вкус. Наричан е божественият дар на небето, тъй като падал сам от голяма височина, недостъпна за човека.
От средата на XVI век бразилските ядки започват да се изнасят в Европа, където са високо оценени, заради съдържанието на витамини и минерали.
С други думи, бразилските орехи са истински здравословен продукт, който съдържа много редки и важни компоненти.
Богат е на селен - най-важният елемент в тази ядка, който участва във всички метаболитни процеси в организма, осигурява антиоксидантна защита, укрепва имунната система. Бразилският орех е един от най-добрите източници на селен сред храните.
Магнезий - действа положително на чревната перисталтика и правилната жлъчна секреция. Подпомага доброто функциониране на сърцето и кръвоносните съдове.
Мед - полезен е за обновяването на костната тъкан, помага на тялото да усвоява по-добре кислорода.
Фосфор - влияе върху функционирането на мозъка, подобрява състоянието на костната тъкан.
Аргинин - аминокиселина, която насърчава съсирването на кръвта.
Витамин В1 - необходим за нормалното протичане на повечето реакции в организма и не е на разположение за независим синтез.
Протеини - служат като строителен материал за клетките и тъканите, формират имунитет, влияят върху процеса на усвояване от организма на мазнини, минерали и витамини.
Мазнини - имат защитни функции, дават енергия.
Наличието на тези ценни съставки помага да бъдат отстранени токсините от тялото, ускорява метаболизма, повишава издръжливостта и толерантността към стрес.
Бразилският орех повишава имунитета, предотвратява респираторни заболявания, подобрява състоянието на костната тъкан, подобрява метаболизма, има благоприятен ефект върху кожата и подобрява храносмилането.
Тъй като обаче е много калоричен, препоръчително е да се хапват една-две ядки на ден.