Когато внезапно усетим объркване в главата си и мисловният процес се забави, определено става дума за умствена преумора.

Умствената трудоспособност е индивидуална за всеки, но причината за умствената преумора е винаги една – голям обем умствена работа, който не е съобразен със съответното количество необходима почивка.

На умствената трудоспособност могат да повлияят и ендокринните нарушения, депресията и различните хронични заболявания.

Кофеинът е най-разпространеният стимулатор в борбата за активиране на мозъка, но за съжаление голямата доза кафе всъщност ще предизвиква само повишена нервна възбуда и неспособност за съсредоточаване.

При здравия човек способността за обработване на информацията зависи от вродените особености на централната нервна система и от количеството постъпващи към мозъка хранителни вещества.

Следователно най-елементарният начин за борба с умствената преумора е осигуряване на мозъка на достатъчно количество подходяща храна.

Ако сте си направили профилактичен и преглед и резултатите не предупреждават за сериозни здравословни проблеми, които да предизвикват честа преумора, тогава може би проблемът се крие в начинът, по който живеете и работите.


Работим неправилно

Лев Толстой в своята “Изповед” се е хвалил с това, че е можел дълго да работи на бюро, а след това да излезе на полето и дълго да коси, без да изпитва нито физическа, нито умствена умора.

Той е организирал правилно своя отдих чрез редуване на умствено и физическо натоварване.

След всеки час напрегната умствена работа е необходимо да се прави 10 минутна почивка. Разбира се, не винаги можем да си позволим това. Но при всяка свободна минута, ние предпочитаме да седнем пред телевизора или монитора, вместо да направим няколко упражнения.

Живеем неправилно

Ако “включваме”мозъка рано сутрин още с отваряне на очите и го “изключваме” чак преди сън, настъпването на преумората е неизбежно.

Преумореният мозък ще прави все повече и повече грешки, а за тяхното отстраняване ще са необходими допълнителни сили и време.

Затова не трябва да си поставяме твърде големи цели, които не сме в състояние да постигнем. Работата трябва да бъде правилно разпределена, с възможности за отдих.

Тя не трябва да пречи и на нощния сън. Овладяване на някоя от методиките на релаксация, включващи комплекс от дихателни и физически упражнения, ще ни помогне да се отпуснем и възстановим вътрешните си резерви. Подходящи са и топлите вани с различни ароматни масла и соли.


Очаквайте продължение.


Източник: zdrave.bg