За диетите и здравословното хранене се говори твърде много, а някои твърдения, придобили популярност сред хората, всъщност нямат никакво основание.
Това е мнението на автори от ediets.com.
Според тях могат да се посочат поне 3 мита, които са много популярни в последно време:
1. Ако се вечеря късно и обилно, задължително се напълнява.
Да – това е от значение, но далеч по-важно е не времето, когато вечеряте, а количеството калории, които се съдържат в храната. Прекалено обилните закуски също способстват за увеличаването на теглото, но при сутрешното хранене теглото се увеличава по-бавно, тъй като през деня организмът изгаря повече калории, отколкото през нощта.
2. Ако храната е с ниско съдържание на мазнини, в нея има и малко калории.
Това съвсем не е задължително. Върху опаковката на много продукти, особено върху тестените, има надпис “с ниско съдържание на мазнини” или “без мазнини”, но те могат да съдържат голямо количество захар, т.е. и много калории.
3. Каквато и диета да спазваме в определен момент теглото не намалява дори да продължаваме с диетата. От тази “мъртва точка” можем да се избавим само ако намалим количеството на употребяваните калории.
Това не така. Напълно нормално е теглото да се стабилизира в определен период. Но диетата не трябва да се прекратява. Организмът се нуждае от време, за да се приспособи към новото тегло, особено ако загубата на телесната маса е била значителна. Затова не се насочвайте към още по-строги диети. Намаляването на калоричността на храната ще способства за забавяне на обмяната на веществата и отслабването ще стане още по-трудно.
Източник: zdrave.bg