Здравейте, момичета! Навън отново е снежно и каква по-подходяща тема за днешния ден от „снежното”вино! Да, има такава категория, която е висш пилотаж във винарското изкуство, а плодовете и – истинска амброзия. Но нека започнем нещата от самото начало.
Легендата разказва, че снежните вина са се зародили в Германия. Това се случило през далечната 1794 година, когато един германски производител на вино не успял да се върне в родния си град и да обере навреме реколтата. Когато се завърнал, какво било учудването му, когато видял цялото грозде замръзнало по лозите! Въпреки всичко решил да го обере и да направи вино.
Получилото се „снежно” вино или Eiswein, както го наричат германците било тяхна запазена марка до 1962 година, когато започват да го продават в цяла Европа. По късно традицията е пренесена в страни като САЩ и Канада заради подходящите климатични условия.
Какви са всъщност характеристиките на това „ледено” вино?
Десертно благородно сладко вино,произведено от грозде, което e замръзнало, докато все още е на лозата, и което се пресова в замръзнало състояние. Само няколко капки сок се получават от едно зърно грозде, но те са изключително богати на захари. Снежни вина се правят основно в Германия, САЩ и Канада, където са и най-скъпи, но също така чудесни екземпляри може да срещнем и в Австрия, Австралия, Хърватска, Чехия, Франция, Унгария и др.
В Германия ледено вино обикновено се прави от сорта Ризлинг, докато в Северна Америка любим сорт на винопроизводителите е Видал блан. Освен от бели сортове ледено вино се прави и от червените сортове Каберне Фран, Каберне Совиньон, Мерло и Сира.
Леденото вино се прави по уникален начин. Гроздето се оставя необрано на лозите, понякога в продължение на месеци.
С настъпването на зимния сезон температурите спадат и в зърната на гроздето се образуват ледени кристали, които на практика го обезводняват и оставят единствено концентрираните захари и киселини.
Гроздето се бере само замръзнало, ето защо ледено вино може да се направи само при подходящи климатични условия. Ако застудяването се забави, гроздето ще се развали и реколтата ще бъде изцяло загубена. Ако зимата е прекалено студена, ще бъде невъзможно да се пресира достатъчно сок. (През 1990 г. една от най добрите канадски изби счупва винарската си преса опитвайки се да произведе вино при -20 градуса!)
Когато гроздовите зърна замръзнат и се превърнат на твърди топчета от лед и силно концентриран захарен сок, започва беритбата. Гроздето се берат само на ръка, обикновено късно през нощта, по време на пълнолуние, когато температурите са между -8 и -15 градуса. Продукцията е изключително ограничена - понякога от цялата лоза се получава само една единствена бутилка вино.
Получените вина има ярък, кехлибарен (от бели сортове) или оранжево-червен (когато е от червени сортове) цвят, висока захарност, плътност, алкохолното съдържание между 6% и 13% и изключителен плодов аромат на праскова, кайсия, мед, цитрусови плодове и карамел.
Истинското “ледено вино” трябва да следва стандартите на VQA (Vintners Quality Alliance), които забраняват изкуственото замразяване на гроздето или алтернативни промени на оригиналната рецепта.
В момента най-известните (и най-скъпи) вина от този тип идват от Германия и Канада. Цените варират между 60 и 100 евро за бутилка от половин литър, а през 2006 г. е продадена най-скъпата бутилка до момента, продукция на канадската винарна Royal DeMaria, за сумата от 30 000 канадски долара (около 20 000 евро).