Рибата е една от най-важните за здравето храни, които редовно трябва да присъстват в менюто на човек. Установено е, че тези, които консумират печена или варена риба поне веднъж седмично, имат по-добра памет и когнитивна функция от тези, които не ядат риба или ядат само пържена такава. Доказано е още, че рибата намалява риска от сърдечна недостатъчност и благоприятства функцията на сърдечно-съдовата система. Същото обаче не важи за пържената риба. Това, разбира се, не означава да се откажете напълно от нея, а да заложите по-често на по-добрата алтернатива – печена, варена или приготвена на пара риба.

Защо е толкова полезна? Отговорът е простичък - рибата е изключителен източник на висококачествени протеини, витамини и здравословни мазнини. И тъкмо поради това експертите по цял свят препоръчват да се консумира риба, особено мазна, най-малко два пъти седмично. Като добавим и нейните неподражаеми вкусови качества, рибата е шедьовър както в здравословен, така и в кулинарен аспект.

Помага ни в борбата с наднорменото тегло

Знаете ли, че едва 15% от повечето риби и морски дарове включват в състава си по-малко от 5% мазнини - това се отнася дори и за т.нар. "мазни" риби. Това прави рибата идеален избор за дами, които искат да се отърват от излишните килограми и да запазят грациозната си осанка. За да не сме голословни, средно около 100 калории се съдържат в близо 90 г риба с по-ниско съдържание на мазнини (треска, морски език и др.). За сравнение, същото количество свинска пържола например, съдържа 214 калории. Дори тлъстите риби (сьомга, скумрия), съдържат по-малко от 200 калории в 90 г. Не се плашете от мазнините на рибата. Те са изключително полезни, оказвайки жизненоважно значение върху здравето на човешкия организъм. Помагат за пълноценното усвояване на витамините и други полезни вещества. Освен това укспертите съветват при наличие на суха кожа, състояние на депресия, проблеми с килограмите или умствена преумора, да увеличите количеството риба в ежедневното си меню. С две думи - момичета, хапвайте с лека душа мазна риба – от нея няма да напълнеете! Напротив - ще стимулирате обмяната на веществата и ще отслабнете.

Благоприятства работата на сърцето и паметта

Знаете ли, че омега-3, както и омега-6 мастните киселини са известни още под названието "незаменими". Причината за това е, че организмът не може да ги възпроизведе и трябва да си ги набави чрез храната. Липсата и дисбалансът между двете киселини може да провокира състояния като сърдечно-съдови заболявания, рак, депресия, възпалителни и автоимунни заболявания. Омега-3 мастните киселини са от изключително значение за нашия организъм – те предпазват организма от инфекции, намаляват възпалителния процес, регулират кръвното налягане, намаляват съсирването на кръвта, понижават нивото на риск от инсулт, сърдечна недостатъчност и други неразположения, свързани със сърцето. Редовната консумация на омега-3 мастни киселини намалява значително и риска от загуба на паметта и развитие на деменция в напреднала възраст. Подобрява когнитивните функции при млади хора, изостря ума, подпомага творческата и мисловна дейности. Основният източник на омега-3 мастни киселини са тлъстите риби – сьомгата, пъстървата, херингата, сардината и риба тон. Сардините по-специално са един от най-концентрираните източници на омега-3 мастни киселини – само една порция съдържа над 50% от препоръчителния дневен прием.

Грижи се за състоянието на кожата, косата и ноктите

Рибата се отличава и с още едно изключително качество – тя е идеален източник на протеини. От 20 аминокиселини в състава ѝ девет са от съществено значение, тъй като олганизмът не може сам да ги произвежда. Като важна хранителна съставка, протеинът е отговорен за изграждане на тъканите, костите, мускулите, хрущялите и кръвта. Освено това той стимулира производството на ензими и хормони, и е от съществено значение за здравата коса, кожата и ноктите. Един от най-ценните източници на протеини е камбалата - ½ филе от тази риба съдържа 42 г протеин (и само 223 калории).

Заздравява костната система

Рибата съдържа оптималното количество витамин D, необходимо за доброто състояние на костната система. Именно той е от ключово значение за усвояването на калция. Ниските нива на витамин D в кръвта са свързани с някои видове рак, сърдечно-съдови заболявания и когнитивни нарушения. Сред най-богатите на витамин D риби са сьомгата, пъстървата, скумрията, херингата, сардината, прясната риба тон, аншоато и мн. др. В 120 г филе от варена сьомга например се съдържа толкова количество витамин D, колкото е необходимо за деня.

Предпазва от анемия

Желязото е от изключително значение за здравето ни. Всяка клетка от тялото ни съдържа желязо. Снабдяването с кислород на тъканите се извършва благодарение именно на желязото, съдържащо се в червените кръвни телца, които пренасят окислена кръв и извеждат въглеродния диоксид. Според Световната здравна организация 2 милиарда души (над 30% от населението на света) страдат от анемия в резултат на дефицит на желязо – цифрата наистина е шокираща! Жените на възраст от 19 до 50 години се нуждаят от 18 мг желязо на ден, а на мъжете на същата възраст са им необходими само 8 мг дневно. Ако сте фен на рибата обаче, няма да имате проблем да си доставите необходимото количество желязо. Морската храна е една от най-богатите на желязо храни.

Регулира дейността на щитовидната жлеза

Йодът е от жизненоважно значение за доброто функциониране на щитовидната жлеза. Ролята на щитовидната жлеза е да произвежда хормони, оказващи благотворно влияние върху здравето на сърцето, мозъка, мускулите и други органи. Йодираната сол например може да е един от основните източници на йод в храната, но не е и най-здравословният избор. Добрата новина е, че соленоводните риби, морските дарове и зеленчуците са много богат източник на йод, известен с многобройните си ползи за здравето за разлика от тези на йодираната сол. Според Националния институт по здравеопазване, възрастните трябва да приемат около 150 мкг йод на ден. Някои от най-високите йод-съдържащи храни са рибата. В 100 г бяла риба например се съдържат 115 мкг.


Подобрява тонуса и настроението

Това си качество рибата дължи на солидното количество витамин B12. Неговата липса може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Той е от съществено значение за производството на ДНК, на червени кръвни клетки, както и за поддържане правилната функции на нервите. Липсата на този витамин може да доведе до сериозен риск от нервни проблеми, до влошаване на зрението, депресия, загуба на паметта и промени в поведението. Най-богати източници на витамин В12 са животинските и морските продукти.

И на финал един важен съвет! Внимавайте с консумацията на някои видове риба, поради високото им съдържание на живак – акула, риба меч, кралска скумрия, марлин (вид голяма хищна соленоводна риба), атлантически големоглав, морската риба Tilefish, риба тон (Ahi), лефер, гигантски групер, лаврак, риба тон (консервирана жълтолюспеста). Тези видове риба могат да бъдат особено опасна храна за бременните жени, които кърмят, защото живакът е опасен както за зародиша, така и за новороденото бебе.

Четете още: Скумрия или сьомга – коя е по-полезна