Болките в гърба. Този проблем е актуален за много хора и особено за онези, които водят заседнал начин на живот – работят в офис и не се движат активно. Най-често болката се локализира в областта на врата или в кръста и преминава след известно време почивка. Този симптом обаче може да е признак на сериозно заболяване.
Установяване на причината
Независимо от интензивността на болката, добре е веднага да се консултирате с лекар. Само специалист ще може да ви постави правилната диагноза и да ви предпише ефективно лечение. Свободният прием на медикаменти може да доведе до влошаване на общото състояние и задълбочаване на заболяването.
Напомняме ви, че преди да решите да се консултирате с лекар, трябва да си отговорите на въпроса дали болката не е следствие от резки движения или прекомерни физически натоварвания.
Най-разпространените причини за болки в гърба са следните:
- сколиоза, дискова херния, остеохондроза и други проблеми с гръбнака
- възпалителни процеси
- заболявания на белите дробове, бъбреците, сърцето и други вътрешни органи
При болки в гърба ще имате нужда от помощта на един от следните специалисти:
Вертебролог – лекар, специалист по заболявания на гръбнака. За диагностика се използват ехограф, рентген, ЯМР или компютърна томография. Специалистът трябва да знае как се лекуват всички възможни заболявания на гръбнака и да може да предпише не само медикаментозна терапия, но и физиотерапия и други процедури.
Невролог – този специалист, макар и да не е тясно специализиран, ще може да определи причината за проблема ви, да диагностицира състоянието на гръбнака въз основа на свободата на движение и силата на предаване на сигнали по нервите, както и да ви предпише лечение. Включително с медикаменти и използване на ортези. Може и да ви пренасочи към хирург .
Нефролог и уролог – тях трябва да потърсите, ако болката е ниско в кръста, доказано нямате проблеми с гръбнака и имате подозрение за бъбречни заболявания.
Травматолог – той ще може да изключи редица причини за вашия проблем и да ви насочи към нужния специалист.
Физиотерапевт – към него най-вероятно ще ви препратят други специалисти, ако вашият проблем може да се разреши с корекция на стойката, укрепване на целеви групи мускули и раздвижване/масаж.
И една забележка за самолечението:
Смята се, че сгряващите колани и мазила лекуват. В редица случаи с помощта на тези средства наистина можете да се отървете от неприятните симптоми. Загряването засилва кръвообращението и отслабва мускулните спазми, които най-често причиняват болката.
Но....Имайте предвид, че загряващите колани и мазила не лекуват, а само влошават симптомите. Трябва да потърсите причинителя на проблема – прекомерни физически натоварвания, неудобна поза по време на работа, измръзване, гръбначни заболявания, травми и дори стрес. За да се отървете трайно от болката, трябва да отстраните причинителя ѝ.