Сигурно вече сте се изморили от твърдението, че живеем в забързан свят, в който нямаме време за нищо наистина съществено, но какъв по-добър начин да започнем този материал, в който ще си поговорим за трите навика, които буквално унищожават психиката ни? И да, всички ги имате. Защото сме се превърнали в роби на разни рутини, както е модерно да се казва сега, защото дори не се замисляме колко много си вредим. И после сме като зашеметени, когато с мозъка и тялото ни започнат да се случват странни неща, които могат да бъдат облечени в едно определение - бърнаут.
Истината е, че това са 3 навика, които повтаряме всеки ден, без почивка. А те ни водят бавно и сигурно към тотално прегаряне. Вижте кои са те, според невролога Емили Макдоналд и как можете да ги преодолеете, в случай, че ви залипсва да се самоунищожавате.
1. Преглеждането на телефона и социалните мрежи всяка сутрин
Телефоните ни, тези малки вселени с плоски екранчета, са като вградени в ръцете ни. Ние буквално не можем без тях, но истината е, че както могат да ни послужат за много неща, така и вредят сериозно на психиката ни. Опитайте да си отговорите на въпроса - наистина ли е толкова важно да разберете дали някой ви е потърсил, дали ви е оставил съобщение в някоя от социалните ви мрежи, или пък снимката ви от снощи е събрала харесвания, още в първите минути, след като си отворите очите сутрин? Да, отговорът е абсурдно ясен, хората поглеждат телефона си по много други причини, но истината е, че и без този навик можем. Поне 5-10 минути, докато се разсъним. А ето ви и малко научно обяснение:
"Когато се събуждате сутрин, мозъчните ви вълни преминават от тета към алфа. Това означава, че ние сме лесно настроени към "програмиране". Накратко - много е важно какво е първото нещо, което виждаме сутрин, защото според тази информация, ще се определи настроението ни за целия ден. Освен това, допаминовият удар, който получаваме от взирането в екрана, може да даде началото на целодневна зависимост от телефона.", казва Емили Макдоналд.
2. Говоренето в негативна посока за самите себе си
Много хора изричат кофти неща за себе си, каквито дори не биха си помислили да кажат за другиго. И това е много, много лошо за психиката ни, защото думите са енергия. Според д-р Макдоналд, ако говорите за себе си по положителен начин, това ще облекчи мозъка ви, дори и в трудните моменти и ще се чувствате много по-добре.
И не става дума само за това да говорите негативни неща за себе си пред другите, а за самия начин на мислене и склоността ни да бъдем жестоки към самите себе си. Запомнете - положителната нагласа има изключително благотворно отражение върху физическото ви здраве.
3. Консумацията на преработени храни
Ти си това, което ядеш. Мислите ни, здравето ни, начинът по който се чувстваме - всички тези фактори зависят до огромна степен от менюто ни. Безброй проучвания сочат, че консумацията на преработени храни води до влошаване на психиката и влияят негативно върху работата на мозъка. Дори изследване от 2022 г. доказва, че прекомерното хапване на преработени продукти значително повишава риска от развиването на деменция.
Д-р Емили Макдоналд напомня и колко е важен спортът, така че ако се чувствате потиснати или усещате психическа умора, просто се раздвижете. Какъвто спорт пожелаете, ще забележите ефекта много бързо, по-късно ще ни благодарите.
Четете още: Работи безотказно: Как да заобичате себе си в 8 стъпки