Какво причиняват на децата си родителите, които искат да ги направят гении?
Автор
Ива Петрова

Какво причиняват на децата си родителите, които искат да ги направят гении?

Ако от детето често се изискват интелектуални умения, за които мозъкът му не е готов, тогава то се чувства притиснато в ъгъла.

Четири категории са родителите, които мечтаят за велики постижения на децата си. Психологът по развитието Дейвид Елкинд, професор в американския университет Туфтс - в Медфорд, щата Масачузетс, разделя родителите, които мечтаят за големи постижения на децата си, в 4 категории.

1. Гурме родители

Самите те са постигнали много в живота и изискват не по-малко от децата си.



2. Родители дипломати

Точно като гастрономите от първата категория, те са постигнали много, но обичат да създават „парникови“ условия за деца и са сигурни, че колкото по-рано започне обучението им, толкова по-сигурно е, че ще станат гении.

3. Родители освободители

Тази категория родители искат да възпитат у децата си умения за физическо оцеляване. Светът, според тях, е много опасно място. Най-често професиите на този тип родители са свързани с армията, полицията и т.н.

4. Гениални родители

Те са финансово много успешни, но са силно подозрителни към образователните системи. И искат да изолират децата от негативното влияние на детските градини и особено - на училищата.

Всички тези категории родители са свръхвзискателни. И постигат интелектуалния успех на децата си за сметка на проваленото им щастливото детство. Различни проучвания доказват, че интензивният интелектуален натиск върху децата е непродуктивен.



Пример. Ако от детето често се изискват интелектуални умения, за които мозъкът му не е готов, тогава то се чувства притиснато в ъгъла. Мозъкът му не може да се справя и скоростта на усвояване на нови познания намалява, вместо да се увеличава. В резултат на това децата се научават да манипулират резултатите си така, че да се харесват на родителите им. Нещо като кученце в цирк, което уж знае да брои.

Постепенно собствената им любознателност избледнява, минава на заден план и детето в един момент спира да изследва света, тоест спира да се учи. Но се съгласява с всички претенции на родителите, отправени към него.

Така че мами и татковци – опичайте си акъла, когато изисквате от невръстните си деца непосилни за възрастта им умения. Резултатът който очаквате може да ви изненада много неприятно.