Често, при опипване на областта зад ухото, можете да откриете малка бучка с форма на топче. Тя може да е неподвижна или леко изместена. Такова образувание може да бъде симптом на различни заболявания. В тази връзка е необходимо да знаете какво причинява подутината зад ухото и как да се справите с този проблем.
Причини за появата на подутина
Появата на подутина зад ухото може да е симптом на сериозно заболяване. Подобно образувание често остава незабелязано дълго време, тъй като не причинява дискомфорт, но с течение на времето може да увеличи размера си. Ето защо е важно да го идентифицирате навреме и да откриете причината за появата му. Бучката зад ухото може да е симптом на следните заболявания:
1. Лимфаденит - заболяване на дихателната система. Например, лимфен възел в близост до ухото.
2. Епидемичен паротит - вирусно заболяване, което по-често се нарича "паротит". В този случай подутините се появяват от двете страни на главата. Те могат да се появят не само зад ушите, но и в подчелюстните области. Причината за такова заболяване са възпалителните процеси, протичащи в слюнчените жлези, които се увеличават и изпъкват. Подобни симптоми се предизвикват и от слюнчените жлези, когато те се запушат.
3. Липомът е вид мастна бучка. Такива бучки са напълно безболезнени. Диаметърът на образуванието е не повече от 1,5 cm. Причината за появата на липома може да бъде генетично предразположение или нарушение на структурата на мастната тъкан.
4. Атерома е киста, която се появява по стените на мускулите. Причината за появата ѝ е запушването на мастните жлези. Такива подутини могат да достигнат големи размери.
Необходимо ли е да се премахват такива образувания?
След като откриете такава подутина у себе си, е важно незабавно да потърсите съвет от лекуващия лекар. Само след като се установят точните причини за появата на бучката, е възможно да се разработи метод на лечение.
Ако се диагностицира мастна бучка, не могат да се предприемат никакви мерки. С течение на времето тя ще се разтвори от само себе си. Ако обаче не спре да увеличава размерите си, ще се наложи хирургично отстраняване.
Ако изследването разкрие злокачествения характер на подутината, тогава тя ще трябва да бъде оперирана. В този случай образуванието се отстранява с част от здравата тъкан. След такава операция се предписва курс на химиотерапия.
Ако имате подутина зад ухото, е важно да я откриете навреме и да разберете причината за появата ѝ. Само по този начин можете да избегнете сериозни последствия.
За най-честите причини за появата на образувания зад ухото и възможните варианти за решаване на проблема разказва общопрактикуващият лекар Мохамед Али Вуада.
- "Имам бучка зад ухото" е доста често срещано, но неясно оплакване на пациентите. В действителност е доста трудно да се определи естеството на новообразуванието. Тя може да е атером или лимфен възел. Напълно възможно е това да е малка област от слюнчената жлеза. Съответно тази област ще се намира малко под ухото, но пациентите в някои случаи могат погрешно да смятат, че са открили нещо точно зад ухото.
Както показва практиката, най-често непосредствено зад ушната мида изскача атером.
Такива образувания могат да се появят по всяка част на тялото, но по-вероятно е да се появят там, където кожата е богата на различни жлези. Всъщност подобно образувание не представлява сериозна опасност. В повечето случаи то преминава от само себе си. Има обаче ситуации, при които атеромата се огъва. Такова развитие наподобява появата на пъпка, която с течение на времето се зачервява и натрупва гной в нея. В някои случаи тя може да се отвори сама, но понякога е необходимо да се прибегне до хирургична намеса.
Дали откритото образувание е причина за безпокойство? Отговорът на този въпрос зависи от локализацията и динамиката на вашата "подутина". Ако атеромата е безболезнена топка под кожата и в продължение на няколко години не предизвиква никакво безпокойство, то в тази ситуация не са необходими никакви специални медицински грижи.
Ако гноясалият атером, разположен на лицето или на друга част от тялото, причинява дискомфорт, той изисква медицинска намеса. Ако балонът се разраства и причинява болка, трябва да се направи консултация с лекар, който да прегледа и, ако е необходимо, да отстрани образуванието.