Ранните и късни полети са трудни за всички ни. Единственото спасение е топла чаша кафе или чай, които да ни освежат. Но следващия път, когато се качите на борда помислете дали да пиете точно тези напитки.
„Стюардесите не пият топла вода в самолета. Също така не пият обикновено кафе и обикновен чай“, споделя стюардеса пред Business Insider. Това се дължи на това, че водата за чай и кафе, по време на полет, идва от чешмата, а не от бутилка. Тази вода може да е ужасна.
Според проба на EPA от 2004 г. на водата от 158 самолета, 13 процента съдържат колиформи. Установено е, че във водата на два от самолетите има опасна E.coli. И че един на всеки осем самолета не отговаря на стандартите на агенцията за бесопасност на водата.
„Водата на борда е регулирана от Агенцията за опазване на околната среда, за да се осигури безопасна питейна вода в самолета“, казва Асоциацията на стюардесите-CWA пред Business Insider. „Асоциацията на стюардесите-CWA настоя за тази регулация преди повече от 15 години. Регламентът дава широка свобода на преценка на авиокомпаниите за това колко често трябва да тестват водата и да промиват резервоарите. Не вярваме, че този регламент стига достатъчно далеч или че се прилага достатъчно", добавят те.
Бактериите вероятно се пренасят докато водата е в транзит, съобщава NBC. Според проучване от 2015 г. в International Journal of Environmental Research and Public Health микроорганизми съществуват в транспортните средства, а не в първоначалния източник на водата, като по този начин организмите се прехвърлят лесно.