Психологическият садизъм е получаване на удоволствие и енергия от страданието на жертвата в отговор на психологически натиск. Повече за това разказа Елена Ярикова, психолог и кандидат на психологическите науки.
На съвременен език хората, които използват тази форма на насилие, се наричат насилници, газификатори или тирани. Механизмът на действие при всички "категории" е сходен: унижение, морално потискане, тормоз, тотален контрол и девалвация.
Обяснението на подобно поведение по правило се крие в детството. Впоследствие самите агресори са били жертви на родители с подобен модел на поведение. Прилаганите форми на психологическо насилие от страна на възрастен към дете се превръщат в пример за това как то ще действа в бъдеще.
Как се проявява психологическият садизъм:
Емоционален натиск
За пълен контрол над жертвата е важно тя да бъде напълно подчинена. Какви методи се използват за тази цел? Психологическият садист нарушава самооценката, внушава чувство за малоценност, поставя под въпрос адекватността, установява контрол и научава как, къде и с кого прекарва времето си жертвата.
Манипулация
Манипулацията е единственият начин на комуникация, по който агресорът умее да говори. Компромиси, способност за водене на преговори, доверителни разговори - тук не става въпрос за психологическия садист. Неговите начини да получи желаното са: използване на слабости, емоционални колебания, пренебрегване на граници, натиск чрез налагане на вина, страх, дълг, срам.
Как да осъзнаете, че сте жертва
Изненадващо, най-трудно е да разпознаете манипулацията. По правило жертвите до последно оправдават садиста заради трудния му живот, който той им представя. Затова първият и най-важен момент трябва да бъде да проследите всеки външен натиск върху вас.
Ясен маркер е чувството на дискомфорт, когато се чувствате зле, нежелани, длъжни, по-малки или виновни. Винаги можете да завършите всеки разговор, дори и много напрегнат, положително или поне неутрално. Ако за пореден път се окаже, че се чувствате виновни и грешни, това е причина да помислите два пъти.
Какво да направим?
Работете върху самочувствието си
Концентрирането върху себе си и чувството за значимост е мощно оръжие срещу психологическите садисти. Ако знаете стойността си и сте уверени в себе си, никой не може да сломи тази вяра. Научете се да работите с емоциите си, разберете желанията си. Запитайте се какво наистина искате и се научете да взимате решения, без да се съобразявате с мнението на другите.
Защитете границите си
Психологическите садисти често остават ненаказани, което им дава още по-голяма увереност в правотата и силата им. Лишете ги от това усещане: кажете "не", когато се чувствате по този начин, знайте как да отвърнете, бъдете верни на себе си. Не поставяйте под съмнение своята значимост и стойност, останете неуязвими за подигравките и претенциите на агресора.