Автор
Веселина Петрова

Домакинската работа спасява от сърдечни и други хронични заболявания

Опасностите и последствията от продължителната неактивност вече са ни добре известни. Дългото седене увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания, диабет тип 2 и други хронични заболявания, включително депресия.

За да компенсират сериозните странични ефекти на уседналия начин на живот, лекарите препоръчват на възрастните хора да извършват всяка седмица най-малко по 150 минути умерени до интензивни аеробни упражнения.

Ново изследване, направено от Държавния университет в Сан Диего, открива, че ежедневните активности с по-лек интензитет, като например домакински задачи, могат да намалят значително риска от инсулт.

„Физическа активност с лека натовареност може да включва чистене с прахосмукачка, метене на пода, миене на колата, спокойна разходка, протягане или подхвърляне на топка – казва Стивън Хукър, декан на Колежа за здравни и човешки услуги към Държавния университет в Сан Диего и водещ автор на кохортното изследване. – Забелязахме, че и физическата активност, и заседналия начин на живот влияят независимо на риска от инсулт. Нашите изследвания показват, че стратегиите за превенция на инсулт трябва да се фокусират и върху двете."

Специалистите откриват, че хората, които водят заседнал начин на живот и прекарват 13 или повече часа без физическа активност, са изложени на 44 процента по-висок риск от инсулт.

„Откритията са далеч по-авторитетни, тъй като активността и заседналия начин на живот са измерени с акселерометър, което предоставя значително по-точни данни от предишните изследвания, които разчитат на информация, предоставена от самите участници“, казва Хукър.

И съветва: „За да имате цялостно по-добро здраве и по-здрав мозък, движете се в рамките на възможностите си и седете по-малко“, , пише Medical Xpress, цитиран от Обекти.