Автор
Елена Ангелова

Твърд корем по време на бременността: Кога е нормално, кога спешно трябва да търсите лекар?

Бременността е време и на безкрайна радост, и на мъчително очакване. Наред с радостните усещания в женското тяло настъпват редица психологически и физиологични промени.

Те включват сутрешно гадене, стрии и твърд корем. Повечето от тези промени са временни, но някои сигнали от тялото могат да бъдат предупредителни знаци за проблеми. Усещането за тежест в корема по време на бременност е тревожна камбана. За какво говорят симптомите, как бъдещите майки да реагират в такава ситуация? Какво да направите, за да запазите здравето си и здравето на бебето си?

Защо коремът става твърд по време на бременността?

Възможните причини за твърдостта на корема могат да са както физиологични, така и патологични. Физиологичните причини не представляват заплаха. Можете да се справите сами, като заемете удобна позиция, като се отпуснете и си починете.

Към физиологичните причини се включват:

- внезапна промяна на позата;
- пълнене на пикочния мехур;
- преумора;
- физически упражнения;
- повишаване на нивата на окситоцин след стрес или полов акт.

Патологичните причини могат да бъдат:

- хормонални промени, недостатъчно производство на хормона прогестерон, инфекция на пикочно-половата система;
- наличие на хронични заболявания;
- развитие на тумори.

Патологиите се идентифицират от лекар след провеждане на подходящ медицински преглед.

Много бременни жени са загрижени от въпроса: трябва ли коремът им да е твърд по време на бременността? Отговорът е много прост. Хипертоничността (повишен тонус на матката, твърд корем) може да придружава жената през определени периоди от бременността. Струва си обаче да се прави разлика между степените на хипертоничност - има само две.

Първата степен се диагностицира, когато има просто напрежение в мускулната стена на матката без никакви симптоми. В ранните етапи на бременността това може да бъде причинено от преумора и стресови ситуации. В този случай бъдещата майка просто трябва да легне, да се отпусне, да се зареди с положителни емоции и да спре да се тревожи.

В по-късните етапи на бременността хипертонусът от 1 степен може да придружава така наречените тренировъчни контракции. Те често са безболезнени, наблюдава се само периодично напрежение в стените на матката. Различават се от втората степен на хипертоничност.

Втората степен в ранните етапи на бременността, в допълнение към напрежението на матката, е придружена от болка. Болката може да бъде с различна интензивност, характер и локализация. Най-често това е мъчителна болка, локализирана в долната част на корема, която може да се излъчва към перинеума, външните полови органи и може да бъде придружена от често уриниране.

В този случай трябва незабавно да се свържете със специалист, за да може да се предпише необходимото лечение. В по-късните етапи напрежението на матката в комбинация с болка може да характеризира началото на раждането - контракции.

Твърд корем през различните етапи

На всеки етап от бременността мекият корем е норма. Появата на хипертония може в крайна сметка да доведе до неуспешна бременност и загуба на плода.

През ранните етапи

В самото начало на изучаването на радостите на майчинството причината за усещането за камък между срамните кости може да бъде тривиална или да показва заплаха от спонтанен аборт. Затова във всеки случай се препоръчва консултация с лекар. Дългата разходка или критичното намаляване на хормона на бременността – прогестерон, може да доведе до повишен тонус. В първия случай почивката ще ви помогне, но вторият изисква задължително лечение. Кървавото течение и болката са предупредителни знаци - в такива случаи викането на линейка от спешната помощ е задължително.

През по-късните етапи

Втвърдяването на корема често е придружено от така наречените тренировъчни контракции, те не са опасни. Ако периодите от време, през които стомахът ви става твърд, постепенно намаляват, а периодите на мускулно напрежение, напротив, се увеличават, може да имате преждевременно раждане. След 37-та седмица бебето се счита за доносено, а твърдият корем е доста често срещано явление.

Трябва да внимавате за кървавото отделяне, което придружава този процес, което може да е признак на отлепване на плацентата. Поне веднъж през целия период на бременността всяка от жените, които се готвят да станат майки, усещат твърдост на корема си. Не трябва да оставяте това състояние да се развие и да очаквате, че всичко ще изчезне от само себе си.

Здравето на вашето бебе зависи от вашата бдителност. Така че когато се появят първите тревожни симптоми, незабавно се консултирайте с лекар!

Автор: Д-р Юлия Усенко, акушер-гинеколог, wday.ru