Автор
Елена Ангелова

Геройството да си майка: Всяка зона от мозъка се променя

Почти всички части на мозъка на бъдещата майка търпят важни промени по време на бременността.

До този извод е достигнала в свое проучване неврологът д-р Лиз Крастъл, от Калифорнийския университет в Ървайн. Резултатът от изследването е публикуван от Асошиейтед прес.

Благодарение на нейния труд е поставено началото на мащабен международен проект, чиято цел е да направи сканиране на стотици бременни жени. Учените се надяват по този начин да съберат достатъчно данни. И така да бъдат в помощ на майките, които страдат от следродилна депресия.

Бременната Лиз Крастъл е видяла със собствените си очи как се променя мозъкът ѝ през деветте месеца и решава да сподели фактите.

Не е време за лични рекорди: Защо не трябва да отслабвате по време на бременност
МАМА И ДЕТЕ
Автор Антония Михайлова

Не е време за лични рекорди: Защо не трябва да отслабвате по време на бременност

Автор Антония Михайлова

Тя съставя първата подробна мозъчна карта на жената, докато е бременна

Благодарение на нея става известно, че износването на бебе и раждането се отразяват на почти всички зони на мозъка. „След като бяха направени 26 скенера – преди, по време на бременността и след нея, открихме забележителни неща“, споделя д-р Крастъл, която е съавтор на научната публикация.

Обемът на сивото вещество е намален в над 80 на сто от проучваните зони на мозъка. Според изследователите това може да се дължи на фини настройки на мрежите от взаимосвързани клетки, които подготвят жената за нов етап от живота ѝ.

Учени проследяват цялата бременност и раждането, както и две години след него на Лиз Крастъл, която на 38 години зачева ин витро. През този период те ѝ вземат кръв, правят изследвания чрез ядрено-магнитен резонанс. И наблюдават какви промени настъпват в мозъка ѝ когато намаляват половите хормони, сред които и естрогена. Констатирано е, че някои промени продължават да се случват и след края на бременността.

„Това проучване, за разлика от предишни, е фокусирано както върху най-външния слой – мозъчната кора, така и върху много вътрешни области на главния мозък, коментира професорът по неврология и психология в Мичиганския държавен университет. Той не е участвал в това изследване. Според него това е добра първа стъпка към разбирането на промените като цяло в мозъка, които могат да настъпят при бъдещата майка по време на бременността ѝ и след като роди.

Проучването продължава

В изследователския екип са се включили и партньори от Испания. Учените искат да съберат данни от колкото може по-голям брой жени. Целта им е да успеят да прогнозират появата на следродилна депресия още преди да тя да се прояви.

„Все още не разбираме толкова много неща от невробиологията на бременната жена. Но това не е защото бременността или жените са прекалено сложни, коментира на свой ред Емили Джейкъбс от Калифорнийския университет в Санта Барбара.

Според нея този страничен продукт произтича от факта, че исторически биомедицинските науки дълго време са пренебрегвали женското здраве.