Предполага се, че четката ни за зъби е едно от най-чистите места, все пак я слагаме в устата си. Е да, ама не. Специалисти коментират, че върху четката за зъби и главата на душа живеят стотици микроорганизми, които попадат върху кожата и устната ни кухина всеки път, когато ги използваме.
Учени от Northwestern University правят интересен експеримент, с който откриват повече от 600 различни вируса върху 92 проби от душове и 34 четки за зъби. А по-интересното е, че сред всички тези проби няма две напълно еднакви - при всички микроорганизмите са в различна комбинация.
Ако това откритие ви звучи притеснително, трябва първо да уточним, че за част от откритите вируси учените знаят... прекалено малко, а други не са срещали досега!
Добрата новина е, че по-голямата част от въпросните вируси са от вида бактериофаги, които заразяват и убиват бактериите, най-вече микобактериите, които могат да нанесат вреда на организма ни и дори да ни разболеят от туберкулоза.
Така че наличието на тези микроорганизми върху четката ни за зъби и главата на душа не бива да ни притеснява, защото те ни пазят. А на какво точно са способни, учените тепърва ще изследват. Освен това теорията им е, че по-голямата част от микроорганизмите върху четката ни за зъби идват от устата ни, а не от струята на водата на тоалетната, както често се говори, пише New York Post.
Експертите съветват на всеки три месеца да сменяме четката си за зъби, а главата на душа за почистваме редовно от варовиковите натрупвания, пише lifestyle.bg. Аз лично си я сменям на месец.