Повечето хора мечтаят за равноправни партньорства, но малцина ги постигат.
Освен това партньорството е по-характерно за отношенията в бизнеса, отколкото в семейството. Нека да разгледаме какви сценарии за връзка между двама обикновено съществуват и кои са подходящите за вас.
1. Доминиране
Ако единият партньор в двойката е доминиращ, другият ще бъде пасивен. Доминиращият партньор ще третира пасивния като част от себе си. Като нещо или субект, който няма право да решава, да мисли независимо или да има цели или задачи различни от тези на „господаря“.
Точно в такива семейства най-често се проявява домашното психологическо или физическо насилие. Единият доминира и има практически неограничена власт, докато другият е подчинен. В такива семейства се проявяват всички стереотипи на патриархата. Връзките са силни, семействата са стабилни.
2. Манипулиране на партньора
Това е същата като горната доминация, но скрита зад приятна маска. В нея преобладават интересите само на единия партньор, но те не се показват открито, а са внимателно прикрити, така че често партньорът не осъзнава с години, че е умело контролиран. И ако психолог го уверява, че е манипулиран, такъв човек не може веднага да повярва.
В такива отношения се играят умели игри и по-сложни ходове, но и те са подчинени на едно – на интересите само на единия партньор. Този тип връзки също са много силни със стабилни, много близки отношения.
3. Партньори съперници
В тези бракове има постоянна конкуренция между двамата за надмощие. Тя се проявява по различни начини – чии интереси ще победят този път, кой е по-ценен и има повече власт и кой кого ще надвие в момента.
Това също не е отворена връзка - има взаимозависимост и борба на интереси. Желанията на партньора се вземат предвид само когато не противоречат на собствените им, тогава партньорите съжителстват мирно. Но ако възникне противоречие, тогава започва „битката на умовете“. Има място за пряко господство, манипулация и споразумение. Както всички взаимозависими връзки, този тип също са много стабилни и за да ги разрушите, ще трябва да се постараете много.
4. Партньорство в брака
Тези отношения се характеризират с равенство. В тях всеки партньор има свои собствени цели и интереси. Те могат да съвпадат или да се различават коренно. Но най-важното е, че партньорите винаги се стремят да си взаимодействат, да си говорят и да преговарят.
Това е добър формат за взаимоотношения, но ще трябва да работите усилено върху тях, да се научите да преговаряте, да обсъждате всяка нова цел, да търсите начини за разрешаване на проблемите, които са приемливи и за двамата и да преговаряте конструктивно. За нашата култура тези взаимоотношения са доста сложни, дори ако и двамата партньори имат умения за преговори.
В нашите семейства е обичайно да споделяме любов и съгласие. По някаква причина мнозинството вярва, че когато преговорите започнат, вече не се говори за любов. Но тези взаимоотношения са по-гъвкави, базирани на общи точки за контакт и възможност за промяна на споразуменията, ако е необходимо.
5. Съдружие
Това е по-висок формат от партньорството. Такива бракове често се сключват в ранна младост. Например като студенти, когато всичките им интереси са общи и не притежават нищо друго освен стая в общежитието и една тенджера за двама. Това е брак, в който се признава безусловната стойност на партньора, той се основава на страст. Но най-често се разпада, когато възникнат трудностите на ежедневието и първите проблеми.
Съдружие може да се нарече и зряла връзка между двама възрастни. Между хора, които са преживели много, които са се научили да преговарят и след това са намерили общ език, които са имали общи задачи, приятели и съгласие помежду си.
Такава общност е най-добрият вариант за партньорство. То е още по-стабилно, когато в допълнение към умението за преговори има разбиране, съгласие и съвпадение за важните цели.
Източник: econet