Автор
Елена Ангелова

8 категорични признака: Има ли съвместимост между него и нея

Съвместимостта в една връзка е сред най-важните въпроси, който тревожи много хора. И най-вече онези от тях, които приемат връзката си сериозно.

Психолозите са идентифицирали 8 основни признака на съвместимост, които укрепват отношенията между двама за дълго време.

1. Разбиране на хумора на другия

Разбирането на шегите на партньора ви, особено ако той или тя може да ви накара да се смеете до плач, е първият знак за добра съвместимост. Факт е, че чувството за хумор говори за сходното възпитание и опит на хората. Ако, докато гледате комедиен филм, се смеете на едни и същи места, вие сте съвместими и имате сходни вкусове.

2. Отзивчивост на повечето от инициативите на партньора

Единият от партньорите казва: "Хайде!" Другият отговаря: „Да го направим“. И няма значение за какво става въпрос. Ако партньорите си отговарят на 80% от инициативите на другия, двамата са подходящи един за друг.

3. Съвпадение на главните цели

Тоест основната цел, общата цел на връзката е една и съща. Например такава цел може да бъде да имате и отглеждате деца или обратното - „да живеете без деца, само за себе си“. Иначе казано - основната цел на двойката е една и съща. Това показва съвпадение на общите ценности на партньорите.

4. Разлика в темпераментите

Темпераментите на двамата е добре да са противоположни. Например успешни са двойките между сангвиник (жизнен, оптимистичен, енергичен) и меланхолик (уязвим, песимист, тревожен). Или между флегматик (спокоен, бавен, упорит) и холерик (импулсивен, бърз, неуравновесен). При такова съчетание в двойката се получава ефект на компенсация.

5. Социален кръг

Двойката трябва да е от един и същ социален кръг. Например и двамата да имат висше образование, да са отгледани в интелигентни семейства и т.н. Общото културно ниво позволява на двамата да си говорят на един език помежду си.

6. Разлика в стиловете

Домашно пространство. Външен свят. Единият от партньорите е добре запознат с домашната сфера, домошар е, знае как да управлява отношенията в семейството и домакинството. А другият е кариерист, добре адаптиран към външния свят, знае как да носи придобивки в дома им под формата на пари. Всеки партньор помага на другия да свикне с техния свят. Единият, например, създава домашният уют, другият организира приключенията и свободно време извън дома.

7. Еднакво разбиране на проблемите

Партньорите се дразнят от едно и също нещо, както във политиката, така и в семейството. Поради това полагат усилия за решаване на проблемите. В съвместима двойка позната ситуация, „Защо се ядосваш за това?“ е практически изключена. Това е така, тъй като единият партньор не вижда причина за негативни емоции. А другият пък разбира, че всъщност има проблем.

8. Компенсирането на слабостите на партньора често е несъзнателно разбиране на другия

Един от партньорите може да реши онези проблеми, от които другият се страхува или не може да реши. Например той е учен, но има проблеми с PR-а. А тя има високи комуникативни умения и рекламира неговите проекти. Или той е добър организатор и знае къде, какво, колко… А тя умее да предвижда опасностите и да изглажда конфликтите.

Автор: Алексей Фофанов, източник: b17.ru