На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод специалисти споделиха какви са данните през последните години у нас, свързани със заболяването и какво се прави, за да се подпомогнат болните.
Един от десет българи между 20-80 г. има диабет, коментира проф. Цветалина Танкова, член на УС на Българското дружество по ендокринология и началник на Клиниката по диабетология към УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“.
След 20 години очакванията в световен мащаб са за един от осем души, което е 12 процента от възрастните хора.
Над 1 милион са децата по света със захарен диабет тип 1, едно от шест раждания в глобален план е засегнато от диабет, допълни проф. Танкова.
Тази година фокусът на Световния ден е насочен към това да се говори повече за болестта, да се помогне на болните не само фармакологично, но и чрез подобряване на начина на живот, чрез обучение. Затова мотото е "Нека да говорим за диабета".
Мисията на Международната диабетна федерация е да се подобри живота на хората с диабет, а също така заболяването да бъде превантирано, да се предпазят хората с предиабет да развият диабет тип 2.
Целта на лечението е превенция на усложненията на заболяването и оптимизиране качеството на живот.
Две трети или 63% от пациентите споделят, че се страхуват от усложнения на заболяването и това оказва влияние на тяхното качество на живот, 80% от диабетиците са с бърнаут заради това, че имат хроничната болест, 28% споделят, че е много трудно да запазят позитивизъм по отношение на заболяването.
Университетската специализирана болница по ендокринология - УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“ в София започва от днес до края на годината скрининг за диабет, съобщи проф. д-р Мария Орбецова, директор на УСБАМЕ и член на УС на Българското дружество по ендокринология. Целта е да бъде оценен рискът от диабет, както и от усложнения при хората с тази диагноза.
При грижата и лечението на захарния диабет, по-конкретно тип 2, трябва да се прилага холистичен подход – протекция на бъбреците, на сърцето, контрол на сърдечно-съдови рискови фактори, контрол на телесното тегло, контрол на кръвната захар, кардиоренална протекция, посочи проф. Танкова.
Целите на БДЕ са две – превенция на усложненията и оптимизиране качеството на живот. Затова специалистите смятат, че настоящата тема на Световния ден на диабет – за качеството на живот, е изключително важна и актуална.