Още от детството на много момичета се казва: бъди добра, послушна, грижовна, не създавай проблеми. На пръв поглед това е хубаво, но зад него често се крие сериозен проблем - желанието да бъдеш удобен.
Къде обаче е границата между желанието да помогнеш и това да загубиш себе си? Защо е толкова опасно да бъдеш „добро момиче“? За това разказва психологът Ксения Буракова.
)
1. Постоянното приспособяване към другите ви отдалечава от истинската същност
Когато се опитваме да угодим на всички, постепенно губим себе си. Отначало това се проявява в дребни неща - в избора на дрехи, интереси, приятели. След това превзема важни сфери: работата, взаимоотношенията. И един ден жената осъзнава, че живее живот, който не ѝ носи радост. Отказвайки се от своите интереси, ние често започваме да живеем нечия чужда мечта, а това е сигурен път към вътрешно опустошение.
)
2. Удобството ни лишава от чувството ни за самостоятелност
Когато една удобна жена избира мъж, тя рядко мисли за своите желания. Тя се страхува от самотата и се задоволява с връзка, която не носи радост. Много съюзи се провеждат на базата на такива отношения, но в тях няма щастие. Жената заслужава повече: да бъде не само опора, но и сама да получава уважение и любов, развивайки своята индивидуалност.
)
3. Постоянното „да“ за другите е „не“ за самите нас
Когато жертваме желанията си заради удобството на другите, постепенно натрупваме напрежение, а след това и гняв в себе си. Често потискаме тези емоции, за да не „развалим“ отново образа на доброто момиче. Но потиснатите чувства не изчезват, а се натрупват, за да избухнат някой ден.
4. Да бъдеш добър е вътрешна забрана за грешки
Добрите момичета се страхуват да грешат и не си позволяват да правят грешки. Те се опасяват да не разочароват другите и най-вече - себе си. Но без грешки няма развитие. Когато си позволяваме да правим грешки, ние се развиваме. Това е естествен процес и той изисква вътрешна свобода. На „добрите момичета“ често им липсва именно това - правото да бъдат несъвършени.
Как да излезете от този сценарий?
1. Научете се да казвате „не“.
Започнете с малките неща - кажете „не“ на нещата, които не харесвате, и забележете как се променя благосъстоянието ви.
2. Задайте си въпроса: „Какво искам?“.
Това е един от най-честните въпроси, които можете да си зададете. Започнете да се вслушвате и да чувате себе си.
3. Дайте си разрешение да бъдете себе си
Опитайте се да изразявате емоциите и мненията си стъпка по стъпка. Не забравяйте, че не е задължително да бъдете харесвани от всички.
4. Практикувайте „малки победи“
Нека това да са дори малки неща, но всяка малка стъпка към себе си е победа. И най-важното, не се страхувайте да се чувствате неудобно. Вашето щастие и вътрешен мир си заслужават, ако понякога казвате „не“ и избирате себе си.
В заключение, да бъдеш „добър“ не означава да се харесаш на всички. Истинската доброта започва с уважение към самите нас и собствените ни нужди. Едва тогава можем искрено и всеотдайно да помагаме на другите, но не в свой ущърб.
Така че не се страхувайте да казвате „не“, да изразявате мнението си и да отстоявате границите си. Не забравяйте, че имате пълното право да го правите. И това няма да ви направи лош човек. Напротив, това е пътят към по-здрави и хармонични отношения със себе си и с другите.