Автор
Веселина Петрова

Ако се чудите: Ето кога е подхощящ момент да украсите елхата

Ако сте забелязали, коледната украса у нас започва да блести в магазините още в средата на ноември. Ако се притеснявате, че сте изостанали, спокойно, не сте.

Традиционно търговците гледат да ни напомнят за празника отрано. И това се дължи на желанието им да ни накарат да пазаруваме.

Всъщност украсата на елха идва като езически ритуал, преплетен в християнските традиции. Затова и православната църква няма определена дата за това.

Според легендите с триъгълната форма на елхата се обяснява единството на Светата Троица, затова тя лесно се възприема от християнството за символ на този светъл празник. В течение на времето украсата била заменена от все по-пищни светлини и украси, а традицията се разнесла на все повече места по света и коледното дръвче влязло в повечето домове. И макар да се счита за християнска, реално тази традиция се е появила много преди това.

Предполага се, че в края на XIX в. и началото на XX в. вече е започнало украсяването на коледно дръвче в България като част от честването на Рождество. Оттогава досега много неща, свързани с празника, са се променили.

Едно от разпространените вярвания е, че дръвчето се украсява на Никулден - 6 декември. Идеята е, че около 20 дни преди Рождество може да започне подготовката за празника.

Като цяло обаче правила няма.

Според някои семейства елхата трябва да се украси на Бъдни вечер. И в миналото у нас празничната коледна обредност е започвала в първия ден преди Рождество, но тя се е изразявала основно в подготовка на трапезата.

Според православната църква идеята на украсата е да се подготви дома за скъп гост - Иисус Христос. В този смисъл нищо не предполага много по-ранното декориране, нито пък прекалената пищност на украсата.

За голяма част от християнския свят - и по-точно за католиците, официално позволение да започне коледната декорация се слага със започването на Адвент - първата неделя на декември.

Други вярват, че Коледните празници започват на Игнажден - 20 декември, тъй като тогава започнали родилните мъки на Божията майка.

Макар в обредите за този празник да не влиза украсяване на елха, съвременното общество е приело, че може да ползва именно този ден за това.

Относно въпроса докога трябва да остане елхата, също има разминавания. Едни са категорични - елхата стои от Никулден до Ивановден, други предпочитат тя да остане до Нова Година, празнувана по стар стил, тоест 14 януари. Трети я развалят 12 дни след Малката Коледа, тоест на Йордановден - 6 януари.

Интересно е да се отбележи, че някога коледното дръвче е оставало само до 29-30 декември.
Най-важното обаче е да украсите своето дръвче заедно с най-близките си хора, защото смисълът на празника е любов, светлина, раждането на новото начало, пише Webcafe.