Съвсем естествено е през първите месеци сънят на бебето да е много чувствителен. Въпреки това можете да му помогнете да спи по-добре.
Всъщност да спиш през нощта е много въображаем израз. Съвсем нормално е малките деца да се събуждат по няколко пъти през нощта. Ето защо не бива да смятате децата си за странни. Разбира се, много родители биха искали децата им да спят през цялата нощ. Но всъщност дори възрастните не могат да спят така. Факт е, че човешкият цикъл на сън включва няколко събуждания. С други думи, събуждаме се и отново заспиваме.
Що се отнася до кърмачетата, те могат да спят по 17 часа на ден. Струва си да включим и моментите на събуждане тук. Това означава, че не трябва да учим бебетата да спят. Те много добре знаят как да правят това!
Какво родителите трябва да знаят за бебешкия сън
Сънят е естествен процес в човешкия живот. Що се отнася до новородените, мозъците им са настроени на цикли на сън от 2-3 часа. Проблем е, когато след като бебето се събуди, то не може да заспи отново. И започва да плаче. По време на бременността плодът прекарва по-голямата част от денонощието в сън. От друга страна, по това време то се храни през пъпната връв. Когато се събужда, чува ударите на сърцето и гласа на майка си. След това отново заспива.
След раждането всичко се променя. С други думи, в този момент бебето наистина се събужда. И така, новороденото се събужда, плаче и отново заспива след хранене. Бебетата прекарват така целия ден. В рамките на 20 минути след кърмене млякото се усвоява. За адаптираното мляко е необходимо повече време за смилане. С други думи, на бебето ще му трябват около 2 часа, за да го усвои напълно. След това то ще се събуди, за да започне отново този цикъл.
Бебето ми спеше, но вече - не
По правило през първите 2 месеца от живота на новороденото сънят му е дълбок. Но след 3-4 месеца става по-чувствителен. Това е моментът, когато бебето започва да се събужда често. За съжаление това прави много майки обект на упреци. Казват им, че не са научили детето да спи през нощта. Всъщност такъв бебешки сън е съвсем нормален. Вашето бебе расте и неговите цикли на сън се променят.
На 8 месеца сънят му вече включва 4 фази на бавновълнов сън и 1 фаза на бърз сън. От друга страна, бебето все още е много далече от „възрастния“ сън. Общата му продължителност и продължителността на всяка фаза са напълно различни. Можем да кажем, че на 3 години децата вече спят като възрастни. Но едва след около 5-6 години всички трудности със съня изчезват напълно. С други думи, едва на тази възраст те успяват да спят добре през нощта.
Какво можете да направите, за да помогнете на бебето си да спи през нощта?
Съвсем нормално е родителите да си задават този въпрос. Те искат да са сигурни, че правят всичко както трябва. Ако бебето не спи и плаче, родителите се съмняват дали всичко е наред. От друга страна, такава атмосфера на тревожност и нервност се предава и на бебето. Това може да влоши още повече съня му.
Някои методи (например на Естивил и Фербер) препоръчват да оставите детето да плаче. Наистина, плачът е много уморителен. Затова рано или късно детето ще се изтощи и ще заспи. Помислете дали сте съгласни с този подход. Според д-р Роуз Хоув, автор на известната книга „Сън без сълзи“, оставянето на плачещо дете без надзор му причинява сериозен емоционален шок. Това предизвиква промени в хормоните, които са отговорни за емоциите. Детето разбира, че оплакванията му нямат смисъл. В крайна сметка никой няма да се приближи до него.
Педиатърът Карлос Гонзалес написа книгата „Още целувки. Как да отглеждаме децата с любов." Той вярва, че детето се събужда и плаче, за да привлече вниманието на майката. Затова то очаква нейната помощ. Ако тя дойде, бебето се научава да получава отговор на молбите си. От друга страна се смята, че родителите трябва да ограничат контактите с децата си. Казват, че твърде многото внимание може да „развали“ детето. Но съвсем естествено е бебетата да се събуждат през нощта и да търсят утеха, която да им помогне да заспят отново.
Как да помогнете на бебето си?
Безсънните нощи и постоянните събуждания могат да изтощят всяка майка. Ето защо е съвсем нормално да търсите решение, което да помогне на вашето бебе да заспи. Знаем, че в такива моменти не е лесно да запазите спокойствие. Ако обаче принципите ви на родителство се основават на уважение към детето, вие прекрасно разбирате, че оставянето бебето да плаче не е вариант.
Основната препоръка е да имате търпение. Постепенно бебето ще развие циклите на сън. Може да са ви разказвали за различни методи, които са помогнали на други деца да спят по-добре. Не забравяйте, че всяко дете е индивидуална личност. Следователно не всички методи работят еднакво за всички. Ежедневният контакт с вашето бебе ще ви подскаже какво точно може да му помогне. От друга страна, струва си да обърнете внимание на някои съвети, които ще ви помогнат да създадете по- спокойна атмосфера. Например:
- Пригответе топла вана за вашето бебе преди лягане.
- Не трябва да поставяте ярки играчки в креватчето му - те събуждат вниманието на детето.
- Ако детето ви е над 2 години и вече гледа телевизия или играе с таблет, трябва да ограничите това забавление до 1 час на ден.
- Твърде голямата умора е пречка за съня. Ето защо се препоръчва детето да спи и през деня.
- Ако детето ви се страхува от тъмното, сложете го да спи на слаба светлина.
- Контролирайте се, не се карайте и не наказвайте детето си за лошия му сън. Иначе бебето може да свърже съня с наказание. Това далеч не е най-добрата идея.
- Помагат и ритуалите преди лягане. Например пеене на една и съща приспивна песен, четене на приказки или кратък разговор.
Обобщение
Всяка майка сама решава какъв метод на отглеждане на детето да следва. Ние обаче настояваме, че е много важно да се спазват циклите на сън и индивидуалните характеристики на всяко дете. Така че трябва да разберете, че няма универсална формула за това как то да спи през нощта. Това, което работи за едно дете, може да не работи за друго. Не забравяйте, че детето ви рано или късно ще порасне. Наистина, сега се чувствате много уморени. От друга страна, вие имате възможност да наблюдавате как расте и се развива вашето бебе.
Бъдете търпеливи! Днешният проблем ще изчезне, когато бебето порасне. Ще имате време да се наспите добре!
Източник: steptohealth.ru