Автор
Елена Ангелова

Прегряването на майките: Как да избегнете раздразнението и пълната апатия

Майчинството е най-важната и отговорна роля в живота на жената. Поради това се очаква да ѝ носи само безкрайно щастие. Но защо все по-често се чувствате празни и раздразнени?

Причината за разпространеното майчино прегаряне е хроничната умора. Нервната система, както всеки орган, може да се разболее. Международната класификация на болестите разграничава няколко етапа на хроничната умора - от раздразнение заради маловажни поводи до пълна апатия.

Прегарянето на майката

Това не е начинът, по който повечето майки планират отпуската си по майчинство. Бебето заема 100% от времето ѝ. Постоянният хаос е досаден, а непрекъснатите крясъци на бебето направо я побъркват. Добавете към това строгата диета по време на кърменето, постоянна обвързаност, промените във фигурата, липсата на сън. В живота на една млада майка, разбира се, има и много положителни неща. Но понякога жената вижда само недостатъците, защото е със синдрома на прегарянето.

Майчиното прегаряне е състояние на емоционално, физическо и психическо изтощение. То може да бъде причинено от много фактори, включително и от липсата на семейна подкрепа, от прекомерно високи очаквания към себе си, от желанието да бъде перфектната майка. Това състояние често се влошава от многото задачи, при които майката едновременно трябва да действа и като грижовен родител, и като домакиня и като професионалист.

Осъзнаването на проблема и намирането на начини за възстановяване на емоционалния баланс е ключът към преодоляването на това състояние. И въпреки че няма универсални начини да се справите има посоки, по които трябва да действате.

Когато мама е на нулата...

Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се, така че ще трябва да си помогнете сами. Да започваме! Обикновено с готовност подкрепяте околните, но за себе си запазвате само строги изисквания като „стегни се, спри да хленчиш!“ И се разстройвате от чувството за вина.

Това усещане е изтощително, то отнема силите. Положителните промени в живота настъпват само когато имате умствен ресурс, самочувствие и желание да продължите напред. Вместо самобичуване, трябва да си позволите състрадание. Запитайте се: „Как можете да се грижите за себе си в този момент? Какво да правите за собственото си удоволствие?“

Грижата за себе си не е егоизъм

За да споделяте щедро енергия си, първо трябва да я съхраните в себе си. Приемете себе си. С изключение на първите месеци, когато майката и бебето са в близък контакт, не е необходимо напълно да жертвате нуждите си и да организирате живота си изключително около детето. Психологът Людмила Петрановская заявява: „Вие имате право да си гледате работата и детето ви може да се разстрои поради това. Имате право да имате други деца, а бебето ви има право да изпитва ревност. Можете да решите да се разведете и детето ви има право да страда заради това. Можете да промените мястото, където живеете и начина си на живот и е естествено децата да се бунтуват и да им липсва това, което им е познато.“

Жената има право на личен живот. А задачата на детето е да се адаптира към нейния начин на живот. Това е естествен процес, заложен от самата природа: да следваш възрастен и да бъдеш ръководен от него. В крайна сметка възрастните са тези, които вземат решението да имат деца, а не обратното.

Психологът Катерина Мурашова отбелязва, че съвременните родители често са изкушени да забавляват и образоват децата си колкото е възможно повече, забравяйки колко е важно да им отделят време и за самостоятелна игра.

Живей живота си

Ролята на родител не е единствената в живота на майката. Бъдете себе си, а не идеалната. Изследванията показват, че родителите, които се стремят да осигурят възможно най-добрата среда за децата си, са по-податливи на прегаряне. Стремежът към идеалност отнема толкова много енергия, че в крайна сметка води до безразличие и дори жестокост в отношенията към децата.

Всъщност печелившите са родителите, които признават, че няма идеален стандарт за родителство и че грешките са естествена част от процеса. Една „достатъчно добра“ майка просто прави най-доброто, на което е способна, вслушва се в собствените си нужди и се стреми да се свърже автентично с детето си, като приеме, че няма как да контролира всяка ситуация.

Търсете източници на енергия

Родителите изразходват много емоция и енергия за отглеждането на децата си. Когато обаче тези ресурси не се попълват, възниква дисбаланс и в резултат на това – идва прегарянето. Важно е да намерите време да възстановявате силите си. Ето как - отидете някъде без детето си, правете неща, които обичате. Научете се да слушате желанията си, а не просто да изпълнявате задълженията си. Огледайте се и помислете кой и с какво може да ви помогне: вашият съсед може да заведе по-голямата ви дъщеря на уроци по танци, а доставката може напълно да замени пътуването до магазина. Помолете близките си за помощ, вместо да чакате те да ви я предложат. „Чукайте и ще ви се отвори, искайте и ще ви се даде“.

Инвестирайте време и пари в себе си

Щастливата майка е по-важна от всякакви нови бебешки играчки. Психологът Лаура Маца, майка на три деца, преживяла следродилна депресия и създателка на блога Mom on the Run, казва: „Да станеш майка за първи път е като торнадо, което поема всичко и след това го изхвърля. Наемането на бавачка, организирането на почивки, делегирането на грижите за детето е нормално. Така вие оставате отделна личност. Не е нужно да се изтощавате, за да бъдете перфектната майка“.

Всички се оказваме в трудни ситуации. Ако чувствате, че сте на ръба и ви липсват сили, не се колебайте да потърсите помощ от психолог или да се обадите на горещата линия! Когато кризата е зад гърба ви, помислете какво можете да промените в отношенията си с детето.

Запомнете! Благосъстоянието на децата зависи не толкова от материалните условия, в които живеят, а от любовта, която ги заобикаля. Вие не сте сами. Детето е щастието на цялото семейство, просто сега прекарва повече време с вас. С течение на времето то ще се отдалечи и дори ще пропуснете този период. Но засега разберете и приемете необходимостта да се грижите за себе си.

Източник: ya-roditel.ru