Остров Северен Сентинел се намира в Бенгалския залив и е част от Андаманските и Никобарските острови, които принадлежат на Индия.
Този остров обаче е забранен за посетители. Той е обитаван от сентинелците, племе, което е напълно изолирано от външния свят. Сентинелците отхвърлят контакта с цивилизацията и защитават своята територия. Опитите за приближаване до острова завършват със стрели или копия от жителите му, пише pochivka.blitz.bg.
Индийските власти също са прекратили всякакви контакти с племето, за да запазят начина им на живот и да предотвратят евентуално заразяване с болести, към които жителите на острова нямат имунитет. Сентинелците живеят в почти пълна изолация от 60 хиляди години и все още не са се научили да правят огън. Поддържат го със сложна процедура за съхраняване на тлеещи въглени в глинени съдове. Може би те са единствените хора, които са незасегнати от съвременната цивилизация.
![](https://new.sportal365images.com/process/smp-images-production/woman.bg/06022025/bf93e0a1-66fc-43fa-ac2f-ae609554d2ee.jpg?operations=fit(1100:608))
Езикът им е различен от другите групи, живеещи на близките острови, което означава, че са живели в изолация хиляди години.
Генетично изследване на свързаните с тях островитяни от Андаман показва, че сентинелците са сред най-старите общности в света, наследници на поколения, останали изолирани по от 70 000 години. Най-вероятно те са потомци на първите хора, заселили се от Югоизточна Азия по време на ранния палеолит, като са запазили начина си на живот от тези древни времена.
Трагедия през 2018 г. привлече внимание към острова – американски мисионер се опитваше да установи контакт с племето, но беше убит от техните атаки.